aktualności

Barokowa awangarda, czyli włoska ekstrawagancja

23.08.2016

W ostatnią sobotę 20.08. V festiwal Barok na Spiszu zawitał do Jurgowa, gdzie odbył się drugi koncert festiwalowy pod tytułem „Barokowa awangarda, czyli włoska ekstrawagancja”.

Wpierw jednak publiczność pod przewodnictwem Józefa Górki podziwiała piękno wnętrza drewnianego kościoła pw. św. Sebastiana i poznawała jego historię. Potem w mini wykładzie Henryka Kasperczaka zostaliśmy wprowadzeni w świat przemian, jakie odbywały się w muzyce we Włoszech na początku XVII wieku, kiedy to renesansowe spojrzenie na muzykę oddało pola wielkim stylistycznym i ekspresyjnym przemianom, które zapoczątkowały epokę baroku, a także stały się kolebką nowej dziedziny sztuki – opery. Także w koncercie współegzystowały dwa muzyczne style. Stile antico, będące kontynuacją renesansowej polifonii reprezentowały utwory na lutnię. Jednak w koncercie zdecydowanie królowało stile moderno z basso continuo, realizowanym na klawesynie i teorbie, sopranowymi motetami Claudia Monteverdiego, utworami klawesynowymi  Frescobaldiego, Luzzaschiego, a także skrzypcowymi kompozycjami Ucelliniego i Matteisa. Ciekawym punktem koncertu były dwa opracowania madrygału "Nasce la pena mia" w dwóch przeciwnych stylach: reprezentującej stile antico wersji Alessandro Striggio w wersji na lutnię i głos, a potem skrzypcową odpowiedzią J. Schopa, skomponowaną już w nowej, niezwykle wirtuozowskiej i rozbuchanej stylistyce. W koncercie wystąpili znakomici muzycy: Katarzyna Wiwer – sopran, skrzypaczka Monika Boroni, klawesynista Andrzej Zawisza oraz Henryk Kasperczak grający na lutni i teorbie. Koncert, pełen, gorących emocji, efektownych pasaży, nowoczesnych, jak na owe czasy rozwiązań muzycznych był niezwykle ciekawym muzycznych spotkaniem z publicznością, z którą muzycy nawiązali bardzo bezpośredni i sympatyczny kontakt. Koncert zakończyła burza oklasków, a potem niekończące się rozmowy.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak wraz z Oficyną Artystyczną Astraia oraz Gminy Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska i Nowy Targ. Partnerami Festiwalu są w tym roku ZEW Niedzica SA, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Kotelnica Białczańska, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Zespół Zamkowy w Niedzicy, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy. Patronem honorowym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk, Gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Festiwal zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Organizator
op.JD
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas