aktualności

Kto zyska, kto straci. Ścieżka pieszo-rowerowa czy jednokierunkowa droga asfaltowa z miejscem do zawracania dla samochodów nad rzeką Dunajec w Krościenku?

24.10.2016

Na posiedzeniu Rady Gminy 23 czerwca i 29 września Stowarzyszenie „Na Rzecz Ochrony Przestrzeni Publicznej” przedstawiło swoje uwagi (zgłaszane od marca 2016 r.), dotyczące planowanej budowy ścieżki pieszo-rowerowej w Krościenku na lewym brzegu rzeki Dunajec. Stowarzyszenie od początku swojego powstania postuluje budowę ścieżki pieszo-rowerowej w tym miejscu, połączenie jej z Krasem i z przeprawą do Szczawnicy, a w dalszej przyszłości wybudowanie kładki pieszo-rowerowej w Krasie przypominającej stary „Zerwany Most” (wnioski składane w Urzędzie Gminy).

Stowarzyszenie kwestionuje zasadność planów Urzędu Gminy zawartych w projekcie mających na celu m.in. wprowadzenie nowych obiektów handlowych na nadbrzeżach rzeki w pobliżu Kościoła pod Wezwaniem Wszystkich Świętych jak i lokalizację toalet publicznych w tym właśnie miejscu. Stowarzyszenie wskazuje, że otoczenie XIV w. zabytkowego kościoła powinno być zarezerwowane dla celów rekreacyjnych (m.in. istniejący plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, boiska sportowe, ławeczki, fontanna) a część handlowa, w tym gastronomia powinny pozostać w Rynku. Miejsce o takim znaczeniu religijnym i kulturowym zasługuje na stosowne otoczenie. Głównym błędem projektu, według członków Stowarzyszenia (w skład którego wchodzą m.in. architekci) jest oprócz usytuowania punktów handlowych w pobliżu XIV w. kościoła, niewłaściwe zaprojektowanie układu ścieżek tj. ścieżki rowerowej (wyasfaltowanej) od strony rzeki, a ścieżki pieszej w oddaleniu od Dunajca. Stowarzyszenie postuluje odwrócenie lokalizacji ścieżek, gdyż w obecnym układzie ich przebieg zagraża bezpieczeństwu osób korzystających z obu ścieżek.

Uwagi Stowarzyszenia do projektu mają charakter merytoryczny i odnoszą się do rozwiązań funkcjonalno - przestrzennych, które można uznać za szkodliwe społecznie, zarówno w aspekcie użytkowym, jak i kulturowym. Według Stowarzyszenia błędy należy poprawić jak najwcześniej jeszcze na etapie projektowania. Koszty nowego opracowania projektowego są niewspółmierne z kosztem realizacji złego rozwiązania, który to koszt Gmina szacuje na ok. 2 000 000 zł. Należy pamiętać o tym, że efektem złego projektu są nie tylko źle wydane pieniądze, ale i nieodwracalne zniszczenie przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie zwraca się do mieszkańców Krościenka o zapoznanie się z projektem ścieżki pieszo-rowerowej oraz szczegółowymi uwagami Stowarzyszenia do projektu, a do władz Samorządu Gminy Krościenko Stowarzyszenie apeluje o rozwagę i wsłuchiwanie się w głosy konstruktywnej krytyki. Stowarzyszenie jednocześnie popiera działania Gminy zmierzające do porządkowania terenów do tej pory zaniedbanych. Jednak nie mogą to być działania wyrywkowe, bez wizji całościowego zagospodarowania terenu. 

Źródło: 
Stowarzyszenie „Na Rzecz Ochrony Przestrzeni Publicznej”
Op.JD

galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 04.2024
  • 29 04.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas