aktualności

Pogoda kontra Niepokorny Mnich - skrócenie trasy, wydłużenie limitów czasowych

22.04.2017

Przez ostatnie dni spadło w niektórych miejscach gór nawet do pół metra śniegu. W miejscach, gdzie dodatkowo na otwartej przestrzeni śnieg jest nawiany, jest go jeszcze więcej. Cały czwartek organizatorzy Biegów w Szczawnicy spędzili w terenie, znakując zaśnieżone trasy, m.in. słowacką stronę Niepokornego Mnicha, część Wielkiej Prehyby, a także ubijając niektóre odcinki quadami i terenówkami.

Przeliczając swoje tempo podczas znakowania i przecierania trasy na tempo możliwe do osiągnięcia w trakcie biegu, organizatorzy doszli do wniosku, że w panujących obecnie warunkach, pokonanie pełnej trasy Niepokornego Mnicha w limicie jest w zasięgu bardzo wąskiej grupy osób. Jak podkreślają, celem nie jest odcinanie dużych grup biegaczy na limitach i zwożenie do Szczawnicy, ale przygotowanie takiej trasy, która będzie osiągalna dla większości osób. Dlatego ostatecznie zdecydowano się skrócić trasę Niepokornego Mnicha do około 64 km (3150 m przewyższenia). Ucięto całą słowacką stronę, która jest bardzo słabo dostępna, mocno zaśnieżona na długich odcinkach od 800 metrów n.p.m. w górę.
 
Wydłużone zostaną także limity czasowe trzech najdłuższych dystansów: Chyżej Durbaszki, Wielkiej Prehyby i Niepokornego Mnicha.
Ponadto zawodnicy, którzy nie czują się na sile biec w tak trudnych zimowych warunkach na trasach, na które się zapisali, mają możliwość zmiany dystansu na krótszy.
 
Organizatorzy starają się w miarę możliwości przetrzeć trasy, jednak nie wszędzie jest możliwość dojechania quadów i innego sprzętu, np. trasa do Dzwonkówki jest przetarta, ale już odcinek między Dzwonkówką, przez Przysłop i dalej jest na razie dla sprzętu nieosiągalny. Miejscami śniegu jest dosłownie po pachy. Okolice Przehyby i Radziejowej są także osiągalne tylko pieszo.
Goprowcy robią co mogą, ale już wiadomo, że biegaczom nie będzie łatwo.
 
Część zawodników żałuje decyzji organizatorów o skróceniu dystansu Niepokornego Mnicha, ale każdy rozumie, że to rozsądna decyzja podyktowana bezpieczeństwem zawodników.
 
Joanna Dziubińska
Na podst. mat.organizatora
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 28 04.2018
  • 28 04.2018
  • 28 04.2018
  • 29 04.2018
  • 29 04.2018
reklama
dołącz do nas