aktualności

Niesamowita Terpsychora

31.08.2017

W ostatnią środę sierpnia w szczawnickim Dworku Gościnnym miała miejsce polska premiera opery - baletu „Terpsichore” autorstwa Georga Friedricha Heandla w reżyserii Heleny Kazárowej. Jest to kolejne wydarzenie w ramach tegorocznych Barokowych Eksploracji.

Publiczność przybyłą do sali głównej Dworku Gościnnego przywitała dyrektor artystyczny Szczawnickiego Chóru Kameralnego Agnieszka Żarska. Podziękowała ona tym, bez których wieczór z operą nie mógłby się odbyć, a więc: władzom Województwa Małopolskiego, Ministerstwu Kultury Republiki Czeskiej za specjalny grant na to wydarzenie oraz gospodarzom i właścicielom Dworku Gościnnego - państwu Mańkowskim.

 

Program wieczoru składał się z dwóch części: w pierwszej królował barok francuski: goście usłyszeli muzykę i zobaczyli tańce w wykonaniu tancerzy z baletu Hartig Ensemble, natomiast w drugiej odbyła się długo wyczekiwana polska premiera opery - baletu Terpsichore. Sztuka ta została skomponowana jako preludium do opery II Pastor Fido z myślą o francuskiej tancerce Marie Sallè. Opera i miała swoją premierę w 1734 roku w londyńskim Covent Garden.

 

Piękny balet w połączeniu z muzyką Orkiestry Musica Florea pod dyrygencją Marka Stryncla wraz ze śpiewem operowym dał niesamowity efekt, oczarowując tym samym szczawnicką publiczność, która raz po raz nagradzała artystów gromkimi brawami.

 

Organizatorzy: Szczawnicki Chór Kameralny, Musica Florea Praha oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego  zapraszają na kolejny koncert, który odbędzie się w sobotę 2 września w szczawnickim kościele, gdzie będzie można usłyszeć obszerne fragmenty Oratorium Mesjasz w wykonaniu miedzynarodowego Baroque Collegium 1685.

Projekt jest  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy oraz przy współpracy z  Grupą  Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica.
 

Weronika Błażusiak, fot. Joanna Dziubińska

 

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 16 08.2018
  • 21 08.2018
  • 22 08.2018
  • 24 08.2018
  • 09 09.2018
reklama
dołącz do nas