aktualności

Burmistrz opiniuje plan zagospodarowania przestrzennego

26.10.2017

Marszałek Województwa Małopolskiego na podstawie art. 41 ust. 1 pkt. 6 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica o zaopiniowanie projektu Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.

W projekcie dokumentu zaproponowano zapisy dotyczące :

1. Utworzenie Nowego Parku Krajobrazowego Małych Pienin (jeden z 9 proponowanych nowych na terenie woj. małop.) – wschodnia część pasma Pienin stanowiąca naturalne przedłużenie pienińskiego Parku Narodowego po stronie polskiej i słowackiej, sąsiadująca z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. Na terenie parku krajobrazowego znalazłby się szereg rezerwatów przyrody, oraz ponadregionalne korytarze ekologiczne. (s. 48-49). Powierzchnia na terenie gminy Szczawnica ok. 2 tys. ha. i obejmować ma rejon lewej strony potoków Biała Woda, Grajcarek do granicy państwa, oraz otulinę, prawdopodobnie do granic Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Utworzenie parku należy do kompetencji Sejmiku.
 

2. Utworzenie w Szczawnicy Parku Kulturowego (jeden z 20 proponowanych nowych na terenie woj. małop.) – za wzór podaje się utworzenie takiego parku w Krakowie. Według założenia pozwoli to na ograniczenie od strony prawnej, a nawet zlikwidować cały szereg negatywnych zjawisk związanych z reklamami, szyldami i spontanicznymi procesami budowlanymi. Rekomendacja ta oznacza, że w przyszłych okresach programowania samorząd wojewódzki winien traktować ustanowienie takich parków jako element warunkowości wydatków na przykład nie przeznaczać środków na rewitalizację bądź ochronę zabytków na obszarach, które pomimo rekomendacji nie zostały objęte ochroną. (s.49)
Utworzenie Parku Kulturowego należy do kompetencji Rady Miejskiej. Park Kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków. Tworzy się go w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów 
z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego w historycznym centrum Szczawnicy wprowadzona jest już strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej, w której dodatkowo zlokalizowany jest szereg obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków, oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków (łącznie ok. 70 obiektów). 

Ponadto, w celu ujednolicenia i dostosowania obiektów do lokalnej architektury w których prowadzona jest działalność handlowa, podjęto uchwałę w sprawie wprowadzenia na terenie Miasta Szczawnica opłaty targowej. 
W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie robocze w sprawie propozycji do planu zagospodarowania przestrzennego dla Województwa Małopolskiego na którym uzgodniono, że Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnicy zaproponuje ograniczenie stref dla obydwu propozycji i w takiej wersji zostanie przygotowana opinia pozytywna, która jest tylko dokumentem konsultacji społecznych a nie musi być w ostatecznej wersji planu uwzględniona przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

Źródło FB G.Niezgoda
op.JD
 

reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas