aktualności

Odkrywanie skarbów dziedzictwa górali pienińskich

22.01.2018

„Poznaj górala spoza Podhala” - pod takim hasłem, pod egidą krościeńskiego liceum, w Pieninach realizowany jest projekt "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Młodzież uczestniczy w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych, które mają być przygotowaniem do badań terenowych, gdzie młodzi odkrywcy będą poszukiwać wyjątkowych skarbów małopolskich górali http://skarbymalopolski.pl/ i tworzyć sieć 50 "wypraw odkrywców" – tzw. Questów, czyli nieznakowanych w terenie tras, po których prowadzi wiersz opowiadający o danym miejscu.

Projekt propaguje kulturę góralską, organizując także zajęcia warsztatowe. W tym roku warsztaty pt.: „Na szkle malowane” prowadzą dwie szczawnickie artystki: Anna Madeja i jej siostrzenica Joanna Dziubińska.
Do tej pory warsztaty odbywały się gościnnych murach LO w Krościenku, jednak w ubiegłym tygodniu odbyły  się dwie wyjazdowe sesje. 


16. stycznia warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy, gdzie dzięki dyrektor Annie Szczepaniak zorganizowano zajęcia dla jej najmłodszych adeptów. Skupione oblicza młodych twórców rozjaśniły się dopiero przy wspólnej fotografii prezentującej końcowy efekt pracy. Każdy z radością zaniósł obrazek do domu – miał to być prezent dla ukochanej babci i dziadka, wszak już niedługo nadchodziło ich święto.
 
17. stycznia przyjęto zaproszenie dyrektora GCK w Kluszkowcach Artura Majerczaka, który w budynku Gminnego Centrum Kultury zorganizował zajęcia dla dzieci z gminy Czorsztyn.
W warsztatach udział wziął m.in. wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, który sekundował synkowi mierząc się z … sromowieckimi gęśmi. Tutaj ramię w ramię z dziećmi pracowali dorośli.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy i wszyscy uczestnicy mówili, że chcą jeszcze i jeszcze… 
Po feriach kolejne warsztaty odbędą się w szkołach podstawowych w Krościenku, Szczawnicy i Sromowcach.
 
Źródło finansowania: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego)
 
Anna Dudek/Joanna Dziubińska
Fot. JD
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 02.2019
  • 24 02.2019
  • 28 02.2019
reklama
dołącz do nas