aktualności

Kultura regionalna w sercu Uzdrowiska

12.02.2018

W szczawnickim Dworku Gościnnym, po raz kolejny już można było spotkać się z pienińskimi Flisakami, którzy w zajmujący i pełen humoru sposób przekazują regionalną gwarę, unikatowe tradycje i ciekawą historię regionu pienińskiego. Spotkania cieszą się zawsze ogromnym zainteresowanie turystów i kuracjuszy. Flisacy prezentują oryginalne przyśpiewki i legendy, z dowcipem opowiadają ciekawostki związane ze Spływem Dunajcem.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu pn.: „Spotkania z Kulturą Pienińską”, od kilku lat organizowanego i rozwijanego przez Grupę Uzdrowisko Szczawnica i Fundację Andrzeja Mańkowskiego. Właściciele Uzdrowiska - Rodzina Mańkowskich, od początku swojego pobytu w Szczawnicy dokładają starań, aby wspierać, integrować i animować regionalnych twórców, dostrzegając w kulturze lokalnej potencjał twórczy i promocyjny dla całego regionu. Wspomaganie różnorodnych inicjatyw w zakresie kultury regionalnej jest jednym z istotnych celów Uzdrowiska w szeroko pojętej rewitalizacji kurortu.

Oprócz „Spotkań z Kulturą Pienińską”, w ramach których odbyło się już blisko 70 różnorodnych wydarzeń, takich jak: spektakle Stowarzyszenia 60+, stand up po góralsku, spotkania z regionalistą i etnografem Andrzejem Dziedziną - Wiwrem, warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Annę Madeję oraz spotkania z historią Szczawnicy w formie wykładów Barbary Węglarz-kustosz Muzeum Pienińskiego, regularnie organizowane są też występy kapel góralskich w tym, specjalnie powołanej do przygrywania gościom w Piwnicy Zbójnickiej, Kapeli Zbójnickiej; ponadto warsztaty tańca góralskiego, rokroczny Świąteczny Kiermasz Pieniński, promujący lokalne rękodzieło, liczne wystawy prezentujące dorobek artystów ludowych w Galerii Pijalni Wód, a także - szczególnie ważne dla podtrzymania lokalnych, autentycznych tradycji - spektakle sztuki regionalnej pt.: „Wesele góralskie” w wykonaniu Zespołu im. Jana Malinowskiego, odbywające się wielokrotnie na scenie głównej w Dworku Gościnnym. W zorganizowanych do tej pory przedsięwzięciach wystąpiło kilkudziesięciu artystów regionalnych, a obejrzało je lub wzięło udział w warsztatach kilka tysięcy odbiorców, głównie turystów i kuracjuszy, w tym dzieci i młodzieży.

 

tekst: az

zdjęcia: P. Stępniewski

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 13 12.2018
  • 31 12.2018
  • 31 12.2018
  • 09 02.2019
reklama
dołącz do nas