aktualności

Brazylijska Perła

10.04.2018

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy odbyli kolejną fascynującą podróż. Tym razem kierunkiem wycieczki była Brazylia.

Uczestnicy projektu finansowanego przez PEFRON poznają kulturę, historię i kuchnię różnych narodów świata. Przez ostatnie 3 miesiące podopieczni ŚDSu poznawali egzotyczną Brazylię.

Jak nakazuje tradycja, zakończenie każdej części projektu musi być uwieńczone uroczystym poczęstunkiem, występami i wernisażem wystawy prezentującej powstałe w tym czasie prace artystyczne.

 

Główną techniką prac prezentowanych na wystawie był collage (kolaż). Jest to  technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp. Bohaterami obrazów są osoby związane z ŚDSem: podopieczni, terapeuci i przyjaciele – wszystko jest utrzymane w konwencji żartu i pokazuje ogromne poczucie humoru uczestników projektu. Autorami prac są: Dariusz Ciesielka, Piotr Koterba, Kinga Tokarczyk, Antonina Jankowska, Angelika Mirga, Martyna Zarotyńska, Katarzyna Zachwieja, Seweryn Kozłecki, Piotr Bobla i Liwiusz Knap.

 

Na uczestników spotkania czekało wiele niespodzianek. Przybyli do szczawnickiej Perły goście mogli podziwiać pokaz Capoeiry - brazylijskiej sztuki walki, której istotą  są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Wykonawcami była Martyna Zarotyńska i Dariusz Ciesielka.

Kolejnym, wręcz brawurowym występem był pokaz tańca – prawdziwa brazylijska samba w wykonaniu Angeliki Mirgi, Kingi Tokarczyk, Dariusza Ciesielki i Piotra Koterby.

 

Aby poznać kulturę danego kraju należy spróbować dań jego kuchni tradycyjnej. Tym razem na stole zagościły: zapiekanka z boczkiem, szpinakiem i ziemniakami, jaja faszerowane szynką i brokułami, sałatka ryżowa z kurczakiem i warzywami, sałatka przekładana, kanapeczki i ciasteczka brazylijskie. Przygotowane potrawy w ciekawy sposób zaprezentowała Martyna Zarotyńska.

 

W Galerii na Piętrze prezentowe są prace Liwiusza Knapa, którego ulubionym tematem jest architektura, natomiast tym razem pokazał przyrodę: zwierzęta i kwiaty.

 

Miłośnicy tych cyklicznych spotkań w Perle mogą spać spokojnie: projekt został przedłużony, więc będziemy mogli nadal wspólnie zwiedzać świat.

 

 

JD

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 02.2019
  • 24 02.2019
  • 28 02.2019
reklama
dołącz do nas