aktualności

Transplantacja jestem na TAK

09.02.2012

"Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być darowanie narządów".

 

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.”



Jan Paweł II



 

 



 

 

 

 

 

 

 

 































Co 5 dni w naszym kraju umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep narządu. Niestety, choć w wypadkach drogowych ginie w Polsce więcej ludzi niż na Zachodzie, pobrań narządów do transplantacji, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest u nas dużo mniej.



3 lutego w ramach realizacji programu edukacyjnego Transplantacja jestem na TAK uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n. Dunajcem  przygotowali akcję adresowaną do rodziców. Myślą przewodnią działań było zainspirowanie do rozmowy na temat postaw i opinii dotyczących transplantacji.


W ramach akcji uczennice klasy III H: Natalia Chrobak, Michalina Mastalska, Joanna Maślanka, Katarzyna Pierzga, Magdalena Potoczak, Karolina Waksmundzka rozdawały ulotki poruszające problematykę przeszczepiania narządów. Ulotki przygotowane zostały przez uczniów naszej szkoły. Spośród wszystkich przedstawionych pomysłów najbardziej spodobała się ulotka Bartosza Hrydziuszko z klasy III I. Tę właśnie ulotkę dziewczyny wręczały rodzicom przy okazji szkolnej wywiadówki. Wyróżnione zostały również prace, które przygotowali  uczniowie klasy pierwszej technikum informatycznego: Aleksander Słowik, Hubert Raszkiewicz, Karolina Babiak, Jakub Janczy, Mateusz Zachwieja.


Dodatkowo rodzice otrzymywali również oświadczenia woli. Jest to dowód świadomej decyzji oddania narządów do przeszczepu po śmierci, co w krytycznej chwili pozwoli najbliższym na zaakceptowanie naszej woli.


Polacy w 90 procentach uznają, że idea transplantacji jest słuszna i akceptują tę metodę leczenia, jednak w momencie utraty bliskiej osoby często sprzeciwiają się. Lekarze nie zawsze potrafią stanąć twarzą w twarz z kimś załamanym i mówić o czymś tak trudnym i dla przeciętnego człowieka nieoczywistym jak śmierć mózgu. Wsparciem są wówczas koordynatorzy transplantacyjni. Z jedną z takich osób Panią Jolantą Sułek pracownikiem szpitala w Nowym Targu rodzice spotkali mogli się spotkać w naszej szkole. Pani Jolanta przedstawiła podstawowe informacje związane z prawnym aspektem pobierania narządów od dawców, próbowała rozwiać wiele mitów i nieporozumień wokół transplantacji; przedstawiła także stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie  tej metody leczenia. O pobieraniu narządów od zmarłych wielokrotnie pozytywnie wypowiadali się Jan Paweł II i Benedykt XVI.


Koordynatorami działań w szkole są Dorota Nelle-Zborowska –nauczyciel biologii oraz Agnieszka Tomczyk –pedagog szkolny.



"Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być darowanie narządów".

 

Jan Paweł II

 



 
 
Więcej na temat: Krościenko transplantacja
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 28 03.2024
  • 29 03.2024
reklama
dołącz do nas