aktualności

Sztuka projektowania kostiumów teatralnych

15.08.2010

Projektowanie kostiumów teatralnych czy filmowych jest sztuką, co udowodniła Dorota Roqueplo, projektantki kostiumów teatralnych, filmowych, telewizyjnych i reklamowych której wystawę prac otwarto 14 sierpnia br. w szczawnickiej Galerii w Pijalni Wód Mineralnych.

Wystawa, w dniu otwarcia zgromadziła elitę polskich aktorów i reżyserów dla których Dorota Roqueplo projektuje kostiumy.

Między innymi był Iwo Zaniewski, reżyser reklam o charakterze historycznym dla ,,Plus’’, z udziałem aktorów kabaretu Mumio’’. Był także Dariusz Miłkowski, dyrektor naczelny i artystyczny chorzowskiego Teatru Rozrywki.

 

Wszyscy, którzy współpracują z Dorotą Roqueplo podkreślali jedno: Dorota, to niezwykle pracowita i twórcza osoba, potrafiąca przy tym cieszyć się z życia, zarażając swoją radością wszystkich, z którymi Dorota Roqueplo współpracuje, czy w danym momencie się znajduje.

 

Projektantka, urodzona w Neuilly we Francji w latach 2982 do 1985 studiowała w szkole projektowania mody i kostiumu w Paryżu (Ecole Internationale Des Arts de la Mode), swoje zainteresowania artystyczne nabyła już od najmłodszych lat, bo jak podkreślał Andrzej Mańkowski, jeden z najbliższych krewnych Pani Doroty jej matka była niezwykle twórczą i pomysłową kobietą w dziedzinie sztuki, potrafiącą dzieło sztuki zrobić dosłownie z niczego.

 

Dorota Roqueplo jest prawnuczką hr. Adama Stadnickiego, stąd jej zamiłowanie do Szczawnicy, a zarazem okazana w dniu otwarcia wystawy radość, że to właśnie w Szczawnicy otwarto wystawę jej prac.

Dorota Roqueplo między innymi współpracuje z teatrami w Chorzowie, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Krakowie. Także swoje projekty wykonuje dla Teatru Telewizji oraz producentów i reżyserów filmów.

Ponadto współpracuje z reżyserami reklam o charakterze historycznym.

Artystka, była i jest nagradzana za swoje projekty do filmów, czy sztuk teatralnych. Między innymi w 1995 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę za kostiumy do filmu ,,Prowokator’’ w reż. K. Langa.

W 2004 r. na FPFF w Gdyni została nagrodzona za kostiumy do filmów ,,Mój Nikifor’’ w reż. Krzysztofa Krauze i ,,Pręgi’’ reż. M. Piekorz.

 

Na wystawie znalazły się, obok gotowych projektów strojów teatralnych czy filmowych także projekty graficzne prac, które zrealizowała Dorota Roqueplo.

 

Wystawa prac Doroty Roqueplo, którą naprawdę warto zobaczyć czynna będzie w szczawnickiej uzdrowiskowej Pijalni Wód Mineralnych przy Pl. Dietla do 30 września br.

Janusz Chęciński
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2021
reklama
dołącz do nas