aktualności

WATRA OCHOTNICKA

27.08.2012

Tegoroczna XV edycja kulturowej imprezy pn. WATRA OCHOTNICKA, nawiązująca do tradycji pasterskiej wsi Ochotnica, organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej trwała przez cztery dni.

Rozpoczęto w dniu 09 sierpnia Warsztatami Filcowania, które trwały do soboty 11 sierpnia. Prowadzone warsztaty od godz.10 do 18, z krótką przerwą na obiad, pozwoliły uczestnikom warsztatów zapoznać się a zarazem nauczyć dawnej metody filcowania wełny owczej jak również wykonać rzeczy powszechnego użytku takie jak: torby , futerały, kapcie i inne właśnie z ręcznie filcowanej wełny. Pokazowym efektem warsztatów było prezentowane stoisko w głównym dniu imprezy tj. 12 sierpnia. Niestety bardzo niesprzyjająca pogoda, bardzo intensywne opady deszczu, pokrzyżowała scenariusz plenerowej imprezy. Impreza odbyła się w pomieszczeniach Wiejskiego Ośrodka Kultury, której początek zasygnalizowany był z dwóch trombit, zagranych przez Jana Kubika i Mariana Jarosza z kapeli góralskiej z Krościenka n/D.

 

 

Przed licznie zgromadzoną publicznością na scenie Wiejskiego Ośrodka Kultury, swoje piękne występy zaprezentowały następujące zespoły:

 

1.      Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n/D.

2.      Zespół regionalny MALI OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

3.      Zespół OLSZOWIANIE z Olszówki Stowarzyszenia Folklorystycznego im. Jana Fudali.

4.      Zespół HONAJ z Dursztyna.

5.      Grupa śpiewacza SŁOMCZANKI z Mszany Dolnej.

6.      Grupa śpiewacza Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej.

7.      Zespół regionalny OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

8.      Zespół regionalny PIENINY z Krościenka n/D.

9.      Muzyka Karpat- zespół SELESZ z Beskidu Śląskiego.

 

 

Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem i nagradzane były wielkimi brawami.

 

 

Miłym akcentem tegorocznej WATRY OCHOTNICKIEJ było wręczenie przez kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury, Zdzisława Błachuta, pamiątkowych statuetek osobom zasłużonym dla miejscowej kultury.

 

Otrzymali je:

 

Jadwiga i Krzysztof Wielgusowie – pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej,  a zarazem Honorowi Obywatele gminy Ochotnicy Dolnej za całokształt owocnej współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury Ochotnicy Górnej oraz na rzecz rozwoju  i promocji gminy Ochotnica Dolna w dziedzinie „Odkrywania” jej własnej „Tożsamości”.

       

Anna Czajka za krzewienie sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży.

 

Jadwiga Siuta za owocną współpracę z W.O.K. w całokształcie działalności kulturalnej i religijnej.

     

Lucyna Rusnak za zaangażowanie się w rozwój działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury.

 

Krzysztof Dobrzyński za krzewienie muzyki i tańca góralskiego wśród dzieci i młodzieży.

 

Jarosław Buczek za krzewienie wśród dzieci i młodzieży „Ginących zawodów”.

 

Tradycyjnie, swoimi regionalnymi kuchennymi smakowitościami, licznych gości częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Wśród licznych stoisk, szczególnie zwracało uwagę gości imprezy, stoisko przygotowane przez gimnazjalistów z Ochotnicy Górnej, na którym znajdowały się wykonane własnoręcznie wyroby z ozdobami, haftami, kolczykami i inne przeznaczone do sprzedaży aby wesprzeć dzieci niepełnosprawne z Ośrodka na Brysiówce.

 

Pomimo niesprzyjającej pogody udało się również przeprowadzić konkursy a całość imprezy należałoby uznać za udaną czego wyznacznikiem byli liczni zebrani goście.   

 informacja: Krzysztof Dobrzyński
 
Więcej na temat: Kultura Ochotnica Górna WOK
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas