aktualności

Rewitalizacja kaplicy Szalayowskiej

14.09.2012

Zachowane do dnia dzisiejszego zabytkowe nagrobki świadczą, że nekropolia ta stanowiła miejsce pochówku zmarłych kuracjuszy z Królestwa Polskiego, Galicji oraz Litwy. Oprócz kamiennych pomników na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica ufundowana w 1870 r. przez  twórcę uzdrowiska - Józefa Stefana Szalaya.

Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn. "Rewitalizacja kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Szalayowskim ".


Roboty budowlane, których wykonawcą jest wyłoniona w drodze przetargu firma budowlana GOR-BUD s.c. z Gorlic, obejmują izolację fundamentowych ścian przyziemia kaplicy, izolację poziomą ścian oraz renowację schodów zewnętrznych.

 

"Obszar starego cmentarza stanowiący własność Parafii Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Szczawnicy uległ znacznemu zniszczeniu. Brak jakichkolwiek prac remontowo-konserwatorskich przyczynił się nie tylko do degradacji zabytkowych nagrobków, ale także i  kaplicy kreując tym samym negatywny wizerunek miasta"- mówi Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. ”Mając na celu zahamowanie procesów degradacji i sukcesywną poprawę stanu technicznego tego ważnego w historii szczawnickiego uzdrowiska zabytku, Rada Miejska w Szczawnicy wyraziła, w listopadzie 2009 roku, zgodę na zawarcie przez miasto umowy w zakresie przejęcia w nieodpłatne użyczenie nieruchomości stanowiącej własność szczawnickiej parafii i tym samym umożliwiła m.in. aplikowanie o środki zewnętrzne na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach" – dodaje Burmistrz Szczawnicy.

 

Zadanie dotyczące rewitalizacji kaplicy cmentarnej, dofinansowane zostało w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego MRPO 2007-2013 w ramach działania „Ochrona zabytków w Małopolsce”, na które Miasto i Gmina Szczawnica uzyskało dotację w wysokości 30.000,00 zł

 


Warto przypomnieć, iż wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków cmentarz Szalayowski powstał na początku lat trzydziestych XIX w. Położony jest w samym centrum Szczawnicy, bezpośrednio za kamienicą Weissmana przy ul. Głównej. Zachowane do dnia dzisiejszego zabytkowe nagrobki świadczą, że nekropolia ta stanowiła miejsce pochówku zmarłych kuracjuszy z Królestwa Polskiego, Galicji oraz Litwy. Oprócz kamiennych pomników na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica ufundowana w 1870 r. przez  twórcę uzdrowiska - Józefa Stefana Szalaya. W krypcie grobowej spoczywają szczątki członków rodziny Szalayów zmarłych w Szczawnicy oraz prochy Awita Szuberta - znanego fotografa. Niefortunna lokalizacja nekropolii w centrum uzdrowiska sprawiła, że w 1879 r. podjęto decyzję o jej zamknięciu oraz wyznaczono teren nowego cmentarza, który do dnia dzisiejszego pełni swoją rolę.

UMiG Szczawnica
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 12 10.2024
reklama
dołącz do nas