aktualności

Forum Regionów Granicznych

20.09.2012

zaowocowało utworzeniem Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Przez dwa dni w Rzeszowie trwało XX Forum Polskich Regionów Granicznych z udziałem przedstawicieli dwunastu regionów działających na terenie Polski.

 

- Podczas posiedzenia poruszono wiele kwestii, które nurtują i niepokoją euroregiony, jak też samorządy na granicach Polski. Szczególne znaczenie ma współpraca z samorządami naszych sąsiadów granicznych. - podsumowuje przewodniczący Rady Transgranicznej Bogusław Waksmundzki, który wraz z dyrektorem biura w Nowym Targu Antonim Nowakiem reprezentował Euroregion Tatry.

 

Odbyło się spotkanie  z  Iwoną Brol – dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej, na temat przyszłego okresu programowania  i roli euroregionów w zarządzaniu mikroprojektów. W oparciu o doświadczenia obecnego okresu realizacji euroregiony będą dalej zarządzać mikroprojektami.

 

Janusz Styczek – wicedyrektor Departamentu Polityki Europejskiej MSZ, wskazał wielką rolę euroregionów we współpracy przygranicznej. Polska przewodzi Grupie Wyszehradzkiej i pracuje nad dokumentem przyszłej współpracy dla całej Europy. Poruszył kwestie tworzenia nowych podmiotów na granicach – Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej EUWT.

 

 - Na każdej granicy, w każdym euroregionie jest indywidualne podejście do tematu EUWT - tłumaczy Antoni Nowak, który podczas spotkania przedstawił  statut EUWT Tatry, który został przyjęty na Kongresie Związku Euroregion Tatry w dniu 28 sierpnia 2012r. w Nowym Targu.

 

Podczas spotkania powołano Federację  Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjęto statut, w którym czytamy: "Przedstawiciele Stowarzyszeń tworzących Euroregiony na granicach Polski, mając na uwadze rozwój partnerskiej współpracy i dialogu społecznego, uwzględniając znaczenie tej współpracy w procesie integracji europejskiej wyrażają wolę: powołania Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej reprezentującej wspólne interesy polskich Stowarzyszeń w celu pogłębienia współpracy na rzecz budowania dobrych relacji ze społecznościami państw sąsiedzkich zgodnych z polską racją stanu”.



Akt założycielski  podpisali przedstawiciele Euroregionów: „Tatry”, „Sprewa-Nysa-Bóbr”, „Nysa”, „Glacensis”, ”Pradziad”, „Śląsk Cieszyński”, „Beskidy”,  „Karpacki”, „Bug”, „Południowy Bałtyk”.


- Przyjęty został Statut, zgodnie z którym celem działania Federacji Euroregionów będzie: reprezentowanie interesów polskich stowarzyszeń – Euroregionów, działania lobbingowe oraz promocyjno-informacyjne prowadzone na rzecz Euroregionów i działania na rzecz włączenia Federacji Stowarzyszeń w politykę rozwoju prowadzoną przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej - dodaje Bogusław Waksmundzki. Po zarejestrowaniu federacji zostanie zwołane Walne Zebranie i wybór władz. Możemy spodziewać się końcem roku, że federacja rozpocznie swoje statutowe działania.

 

 
 
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 12.2024
  • 22 12.2024
  • 24 12.2024
  • 27 12.2024
  • 31 12.2024
  • 31 12.2024
reklama
dołącz do nas