aktualności
Ile kasy chce jeszcze Szczawnica?
02.10.2012
Do 14 września trwały konsultacje założeń Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2013-2020, w których czynny udział brała Szczawnica oraz nabór projektów do Banku Projektów Regionalnych.
Regionalna Strategia Innowacji to, mówiąc najprościej, zbiór innowacyjnych bądź stymulujących innowacyjność przedsięwzięć, planowanych do realizacji w najbliższych kilku latach. Tak opracowana baza stworzy Bank Projektów Regionalnych, z którego wstępnie zostaną wytypowane przedsięwzięcia mogące uzyskać dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020.- Wdrożenie systemu zarządzania Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego w oparciu o programy strategiczne oraz Subregionalny Program Rozwoju ma istotne znaczenie w kontekście działań wspierających wobec przygotowania do nowej prespektywy 2014-2020 – mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy. Subregionalny Program Rozwoju, przygotowywany przez samorząd województwa ma wytyczyć ramy dla indywidualnej ścieżki rozwoju każdego z pięciu subregionów Małopolski, w tym naszego -subregionu podhalańskiego. Każdy Program rozwoju musi uwzględniać niepowtarzalny charakter subregionu, jego unikalny potencjał oraz specyficzne potrzeby jego mieszkańców zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.
Ważnym elementem tworzenia programów dla subregionów są konferencje subregionalne – spotkania z udziałem najważniejszych partnerów społecznych i gospodarczych samorządu regionalnego, w tym lokalnych samorządów. Istotną częścią prac rozpoczętych w trakcie spotkań jest dyskusja o najważniejszych projektach, które powinny zostać uzgodnione w ramach partnerstwa subregionalnego i mogłyby uzyskać wsparcie z przyszłego programu regionalnego w latach 2014-2020, finansowanego z funduszy europejskich.
Uczestnicząc w konferencjach subregionalnych, jak i w spotkaniach roboczych, które organizowaliśmy w w naszych gminach, stworzylimy kilka projektów, które nas łączą zarówno geograficznie jak i tematycznie – podkreśla Niezgoda.
Jednym z projektów jest budowa miejskiej hali sportowo – widowiskowej w Szczawnicy. Wartość projektu wynosi 9,5 mln złotych. Hala zlokalizowana przy budynku Gimnazjum, byłaby ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców oraz gości. Budynek będzie obiektem wielofunkcyjnym, którego główną funkcją będzie organizacja zawodów sportowych. Inne funkcje hali to organizacja widowisk, wystaw oraz imprez kulturalnych. Hala składać się bedzie z części sportowej, zaplecza szatniowego i trybun.
Kolejnym zadaniem, realizowanym w porozumieniu z miastami Nowy Targ, Zakopane i Rabka jest inwestycja pn. "Tworzenie infrastruktury komunikacyjnej obejmującej w szczególności budowę węzłów komunikacyjnych oraz parkingów w celu zapewnienia sprawniejszej komunikacji na terenie Subregionu Podhalańskiego”. W Szczawnicy przewidujemy m.in. Budowę parkingu w Jaworkach oraz budowę wielopoziomowego parkingu w centrum miasta przy dolnej stacji PKL Palenica. Łączna wartość projektu w Szczawnicy wynosi 16,4 mln.
Jesteśmy koordynatorem wspólnego z Gminami Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Lapsze Niżne, Czorsztyn i Krościenko n.D. projektu „System ścieżek rowerowych na terenie gmin Pienińskich”. Projekt w części szczawnickiej obejmuje budowę ścieżki rowerowej od ul. Zawodzie do centrum Jaworek (dł. 10 km) oraz ścieżki rowerowaej od ul. Głównej w stronę Krościenka nD (dł. 3 km) Zakres robót dotyczyć będzie wykonania ścieżek rowerowych w nawierzchni mieszanej ( kostka brukowa betonowa, nawierzchnia asfaltowa), realizacji węzłów komunikacyjnych kierujących ruch rowerowy na istniejące ścieżki rowerowe w stronę centrum Szczawnicy i w stronę Słowacji, małej architektury w tym ławek, stojaków na rowery, barier, oświetlenia ulicznego wysokiego, oznakowania poziomego i pionowego o łącznej wartości 4,37 mln.
Następnym zadaniem bezpośrednio związanym z uzdrowiskowym charakterem naszego miasta jest wspólny z Rabką projekt pn. "Budowa potencjału uzdrowiskowego subregionu podhalańskiego". Zakres inwestycji w Szczawnicy obejmuje rewitalizację ciągów spacerowych Parku Dolnego w Szczawnicy wokól przebudowanego parku, rewitalizację promenady w ul. Zdrojowej i Głównej w Szczawnicy – ostatni etap poprawy wizerunku części uzdrowiskowej miasta, przygotowanie warunków do rewitalizacji zabytkowych wilii i budynków w ścisłym centrum Szczawnicy, a poprzez to budowanie właściwego klimatu miejscowości uzdrowiskowych o łącznej wartości 7,5mln
Podpisaliśmy również z innymi gminami subregionu porozumienie w sprawie wspólnego wniosku dotyczącego zakupu wozów bojowych dla OSP.
Wszystkie te zadania bardzo mocno wpisują się w założenia Subregionalnego Programu Rozwoju i wierzę, że znajdą się wśród wiodących kierunków, na które przeznaczone będą środki w ramach ostatniej transzy pomocy unijnej w latach 2013-2020 – podkreśla Grzegorz Niezgoda. Jak widać zadania te mogą znacząco poprawić wizerunek i tak coraz bardziej kwitnącej Szczawnicy. Rozwój miasta i gminy musi być jednak zrównoważony dlatego również usilnie zabiegam, aby tym razem udało się uzyskać środki unijne na przebudowę Zakladu Przyrodo-Leczniczego przez Uzdrowisko Szczawnica S.A. Szkoda, że w poprzednim naborze unijnym 2007-2012 Uzdrowisko S.A. nie uzyskało dofinansowania na ZPL. Niestety to inwestycja dużo droższa niz budowa Dworka Gościnnego, który mógł być realizowany, po odmowie udzielenia pomocy unijnej, wyłącznie ze środków własnych przez rodzinę Mańkowskich. Przed nami rysuje się ostatnia możliwość pozyskania środków unijnych dlatego dołożę wszelkich starań aby ZPL uzyskał dofinansowanie – dodaje włodarz miasta. Nie wyobrażam sobie, aby w samym środku piękniejącego miasta straszyły te potężne ruiny.
UMiG Szczawnica
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
22 12.2024
-
22 12.2024
-
24 12.2024
-
27 12.2024
-
31 12.2024
-
31 12.2024
reklama
dołącz do nas