aktualności
Park Narodowy w Pieninach
27.11.2011
Działalność turystyczna w Pieninach od lat 30 XX wieku nieodłącznie związana jest z Pienińskim Parkiem Narodowym. Starania o prawną ochronę tego terenu zaczęły się w latach dwudziestych. Na konieczność ochrony przyrody wpływała w znacznym stopniu rabunkowa polityka leśna. Efektem było dotkliwe spustoszenie drzewostanów również w sercu Pienin.
,,Właściciele uherbieni rąbali z zaciekłością całe połacie lasu, spychali ze zboczy, z urwisk, rabując najistotniejszą szatę – urok zieleni, barwność łąk. Groziła zagłada. Gdyby bowiem zabrakło lasów, to pozostałaby naga, zimna pustynia skalna, to by Pieninom odebrano ich duszę .”W 1921 profesor Szafer wskazywał na konieczność ochrony terenu otaczającego Zamek Czorsztyński. Rok później właściciel Czorsztyna Stanisław Drohojewski stworzył obszar chroniony na Wzgórzu Zamkowym.
W roku 1923 Ludwik Sitowski w „Pieniny jako rezerwat przyrody” napisał:
„Osobliwości stosunków geologicznych, florystycznych i faunicznych (...) są dla nas wskaźnikiem, aby idąc śladem kulturalnych narodów utworzyć z Pienin, tego najpiękniejszego zakątka w Polsce, rezerwat przyrody”.
W roku 1923 została zorganizowana w Szczawnicy konferencja Państwowej Komisji Ochrony Przyrody przy udziale członków Towarzystwa Tatrzańskiego dotycząca powołania Parku Natury. Głównym tematem spotkania była opracowana rok wcześniej przez profesora Stanisława Kulczyńskiego koncepcja terytorialna parku. W roku 1924 podpisano ,, protokół krakowski” dotyczący spraw granicznych między Polską a Czechosłowacją. Znalazło się w nim miejsce również na sprawy dotyczące ochrony przyrody. Nawiązano porozumienie o pogranicznych parkach przyrody, podobnych do tego jaki powstał na pograniczu USA i Kanady dla ochrony kultury, fauny, flory i krajobrazu chronionego obszaru. Ogromnego przyspieszenia idea utworzenia Parku Narodowego dostała wraz z zakupieniem części terytorium Pienin przez Skarb Państwa. 8 listopada, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwalił wykup gruntów pienińskich przeznaczonych na park narodowy z rąk prywatnych właścicieli. Terenem zaczęły rozporządzać Lasy Państwowe. W roku 1929 państwo zakupiło 387 ha obszaru leśnego naokoło Korony do Potoku Pienińskiego oraz część Pienin Czorsztyńskich. W 1930, 396 ha należących do dóbr krościeńskich obejmujących Czerwone Skałki, Czertezik, Sokolicę i dolinę Pienińskiego Potoku. W dniu 31 sierpnia 1930 Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego urządził w Szczawnicy uroczystość proklamowania Pienińskiego Parku Narodowego.
Dnia 2 sierpnia 1931 roku w Krościenku odbyła się konferencja przedstawicieli Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Zakładu Doświadczalnego Lasów Państwowych oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na której opracowano definicję celów i zadań Parku. Dwa lata później 1 czerwca w 123numerze „Monitora Polskiego” pod pozycją 156 ukazało się rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 23 maja 1932 roku o utworzeniu rezerwatu w Pieninach jako jednostki organizacyjnej pod nazwą „ Park Narodowy w Pieninach”. Tego samego roku 17 lipca odbyła się w Szczawnicy i Czerwonym Klasztorze uroczystość otwarcia pierwszego w Europie i drugiego na świecie międzynarodowego Parku Przyrody. Składającego się z polskiego Parku Narodowego w Pieninach i Słowackiego Rezerwatu Przyrodniczego w Pieninach. Pierwszym kierownikiem Parku Narodowego został inżynier Tadeusz Owczarzak.
„Uroczystość rozpoczęła się na prześlicznej polance, w cieniu zgrzybiałych lip, pamiętających polskie czasy. Pod figurą z 1768 roku, wzniesioną sumptem pana na Lubowni, Lubomirskiego, przedstawiciele obu państw wygłaszali przemówienia pełne przyjaźni i pełne miłości tego zakątka, jedynego na świecie. Wszyscy podkreślali, że utworzenie tego parku to wielkie dzieło. Godzi się wspomnieć, że dzień 17 lipca był triumfem profesora Walerego Goetla i profesora Władysława Szafera, dniem ich radości i dumy”.
Wraz z powstaniem park przeprowadza korektę szlaków w Pieninach. Zlikwidowane zostały między innymi szlaki w kotlinie Potoku Pienińskiego. Nowy szkic turystycznych dróg opracował prezes Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego Beskid w Nowym Sączu profesor Feliks Rapf.
Opracowane zostały przepisy dla zwiedzających:
1. „Wstęp do Parku po znakowanych szlakach turystycznych jest bezpłatny aż do odwołania, natomiast poza odrębem tych szlaków dozwolony jest jedynie za opłatą. Karty wstępu wydaje Kierownictwo Parku Narodowego w Krościenku i strażnicy parkowi na terenie Parku. Cena jednorazowego wstępu wynosi 20 groszy. Okresowe karty wstępu, ważne na cały sezon turystyczny, wydaje w cenie 3 złotych Kierownictwo Parku Narodowego
2. Wstęp na teren Parku dozwolony jest jedynie pieszym: wjazd rowerami, motocyklami i samochodami, jak również łodziami motorowymi po Dunajcu jest zakazany: wjazd konno i pojazdami konnymi dozwolony jest tylko na wyznaczonych drogach i ze specjalnym zezwoleniem Kierownictwa Parku. Przewożenie łodziami ( tratwami) po Dunajcu zastrzeżone jest dla trudniących się tym mieszkańców okolicznych wsi.
3. Na terenie Parku dozwolone jest przebywanie i chodzenie tylko po drogach, ścieżkach wyznaczonych szlakach turystycznych. W szczególności wzbronione jest schodzenie i wspinanie się po zboczach, urwiskach, źlebach i skałach, jak również chodzenie po miejscach zagrodzonych, porosłych młodym lasem ( młodnikach i uprawach) oraz łąkach.
4. Obozowanie i biwakowanie dozwolone jest jedynie w miejscach na ten cel wyznaczonych przez Kierownictwo Parku
5. Zakazanie jest zaśmiecanie Parku, zanieczyszczanie źródeł, potoków oraz Dunajca, odłupywanie skał i głazów, umieszczanie napisów i szlaków zarówno na skałach, jak i drzewach i jakichkolwiek innych obiektach na terenie Parku. Niedozwolone jest kąpanie się, plażowanie na terenie Parku
6. Zakazane jest hałaśliwe zachowanie się na terenie Parku, chóralne śpiewanie, trąbienie i granie na jakichkolwiek instrumentach, oraz strzelanie
7. Zrywanie kwiatów i innych części roślin, wykopywanie roślin, ułamywanie gałązek jest wzbronione. Podobnie zakazane jest łowienie, zabijanie, płoszenie i napastowanie jakichkolwiek zwierząt. Zbieranie okazów dla celów naukowych, dydaktycznych i kolekcjonerskich na terenie Parku nie jest dozwolone. W szczególnych wypadkach będzie kierownictwo Parku udzielało na drodze wyjątku zezwoleń na zbiór okazów dla prowadzących prace naukowe na terenie Parku.
8. Dokonywanie na terenie Parku jakichkolwiek zdjęć fotograficznych, sporządzanie filmów- jeżeli te czynności nie mają charakteru amatorskiego – bez specjalnego zezwolenia Kierownictwa Parku jest zakazane. Równie wzbronione jest prowadzenie na terenie Parku handlu kramnego stałego, bądź przenośnego, poza miejscami na to przeznaczonymi i ze specjalnym pozwoleniem Kierownictwa Parku”.
Park w dynamiczny sposób zagospodarował Pieniny . W 1936 przetrasowano 8600 metrów ścieżek i wykonano 1000 metrów nowych szlaków. Przeprowadzono szlak na Nową Górę, remontu doczekała się ,,Sokola Perć”. W pierwszych miesiącach 1939 roku na wniosek Dyrekcji Parku Narodowego w porozumieniu z oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego zostało zlikwidowane schronisko Henryka Sienkiewicza. Tym razem określane jako- ,,Gospoda szpecąca wylot przełomu Dunajca".
Pracę nad ochroną Pienin przerwał wybuch II wojny światowej. Po okupacji dopiero w roku 1954 Rada Ministrów na wniosek ministra leśnictwa Jana Dąb Kociołka przyjęto uchwałę o utworzeniu Pienińskiego Parku Narodowego. Obszar Parku powiększono do 2231 hektarów. Po stronie czechosłowackiej obszar chroniony objął 362 hektary.
Jakub Dyda
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
22 12.2024
-
22 12.2024
-
24 12.2024
-
27 12.2024
-
31 12.2024
-
31 12.2024
reklama
dołącz do nas