aktualności

Mistrzowska inauguracja

10.08.2010

Inauguracja, to mistrzowski pomysł koncertu zatytułowanego ,,Koncert Pieniński’’ w wykonaniu Marka Stefańskiego, należącego do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów i Kapeli Janka Kubika z Krościenka.

8 sierpnia 2010 roku w krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza zainaugurowano I Letni Festiwal Muzyki Organowej ,,Pieniny-Kultura-Sacrum’’

Koncert, który zgromadził pełne ławy kościoła w Krościenku n/Dunajcem był artystyczną perełką muzyczną polegającą na scenariuszu muzycznej ,,rozmowy’’ organów z instrumentami ludowymi.

To koncert, w którym Marek Stefański, jeden z najbardziej znanych organistów w Polsce, Europie i na świecie, obok prezentacji utworów organowej muzyki klasycznej, przeplatanej utworami muzyki pienińskiej w wykonaniu Kapeli Janka Kubika był pokazem ad hoc tworzenia własnych interpretacji organowych, gdzie głosy piszczałek odtwarzały odgłosy pienińskiej fauny, ponownie przeplatające się z muzyką folklorystyczną wspaniale wykonywaną przez Janka Kubika i członków jego zespołu folklorystycznego w składzie: Jan Kubik, Marian Jarosz, Izabela Dusik, Henryk Jarosz, Marek Salamon.

Inauguracja I Festiwalu Muzyki Organowej w Krościenku była na pewno zachętą dla przyjścia na kolejne festiwalowe koncerty w dniach 15, 22 i 28 sierpnia do kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, którego Stanisław Tumidaj, proboszcz tej parafii był jednym z pierwszych osób, które z ogromną pasją, jako współorganizator podjął się organizacji tego festiwalu, wierząc i słusznie, że festiwal cieszył się będzie ogromnym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców Krościenka, Szczawnicy czy Ochotnicy.

Należy oczywiście dodać, że to dzięki księdzu Tumidajowi Krościenko ma bardzo dużą szansę wpisać się w stały kalendarz ogólnopolskiej muzyki organowej dzięki nie tylko stworzeniu Festiwalu, ale przede wszystkim dzięki inicjatywie sprowadzenia do krościeńskiej świątyni koncertowych organów, których możliwości na pewno pokazał Marek Stefański.

 

Należy także podkreślić, że artystyczny pomysł scenariusza pierwszego koncertu festiwalowego, to dzieło Agnieszki Radwan – Stefańskiej, kierownika artystycznego Festiwalu.

 

Muzyki, jaka zabrzmiała 8 sierpnia 2010 roku w krościeńskiej świątyni nie da się oddać ani fotograficznie, ani słowem pisanym. Wystarczy powiedzieć, że wykonawcy koncertu byli bardzo oklaskiwani, a wśród słuchaczy dało się słyszeć głosy, że tak wspaniałego koncertu dawno nie słyszeli.

 

Po koncercie Marek Stefański podziękował muzykom z kapeli Janka Kubika za to, ze mógł wystąpić z zespołem. Którego poziom, to jeden z najwyższych wśród tego typu zespołow w Polsce, a zarazem, że to właśnie muzyka kapeli Janka Kubika wyzwoliła w nim energię interpretacji organowych, jakie nigdy przedtem nie wykonywał.

Z kolei Jan Kubik założyciel kapeli dziękował Markowi Stefańskiemu za tak wspaniała muzyczna współpracę, która zaowocowała ogromnym aplauzem wśród słuchaczy pierwszego festiwalowego koncertu I Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Krościenku n/Dunajcem.

 

Jako jeden z medialnych patronów Festiwalu zapraszamy na kolejne nie mniej atrakcyjne koncerty.

Janusz Chęciński
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2021
reklama
dołącz do nas