aktualności
Pieniny – Kultura – Sacrum
05.09.2010
Niesamowite wrażenia, świetni wykonawcy, fantastyczne niedzielne popołudnia. I Festiwal Organowy w Krościenku nad Dunajcem spełnił oczekiwania nawet najwybredniejszych miłośników kultury wyższej.
- „ Nie było przypadkowych słuchaczy, osób oglądających kościół” – mówi Agnieszka Radwan Stefańska dyrektor artystyczny festiwalu. Ludzie przyszli specjalnie dla muzyki.
- Jak udało się Pani zaprosić do Krościenka tak znakomitych wykonawców?
-„ Do Krościenka artystów przyciągnęło przede wszystkim piękno tego miejsca oraz szczera chęć muzykowania.”
Każdy koncert był wyjątkowy, zmieniały się epoki, jak i style.
I koncert to muzyczne interpretacje, w czasie którego Marek Stefański i kapela Jana Kubika w mistrzowski sposób połączyli muzykę organową z pienińskim folklorem.
W czasie II koncertu 15 sierpnia wszyscy zebrani w Krościeńskim kościele mogli podziwiać niezwykłą grę warszawskiego organisty Michała Dąbrowskiego i zapierający dech w piersiach śpiew Rafała Kobylińskiego.
Daniel Prajzner na organach, Wojciech i Grzegorz Kwiatkowie na klarnetach to artyści, którzy w czasie III koncertu zaczarowali publiczność zgromadzoną w kościele Dobrego Pasterza. Bracia Kwiatkowie mimo, że nie doświadczeni na muzycznej scenie, zagrali na bardzo wysokim poziomie. Wojciech i Grzegorz wspólnie z Danielem Prajznerem odbyli wiele przed koncertowych prób. Efekt końcowy zaprezentowany w Krościeńskim kościele był doskonały.
IV z koncertów to godzina z Państwem Perucckimi. Dla wielu niezapomniane muzyczne przedstawienie.
- Pani Agnieszko komu należą się szczególne podziękowania ?
- „Podziękowania należą się przede wszystkim księdzu proboszczowi Stanisławowi Tumidajowi: za możliwość zorganizowania koncertów, za promowanie kultury. Misją kościoła jest również szerzenie kultury i edukacja. Współpraca z krościeńskim probostwem była rewelacyjna.
Ogromne podziękowania należą się również Panu Piotrowi Tokarczykowi, dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem oraz całemu zespołowi pracowników, od samego początku zaangażowanych w Festiwal.
Pragniemy serdecznie podziękować spółce PKS Nowy Targ, głównemu sponsorowi tegorocznego festiwalu. Bez wsparcia finansowego Spółki, organizacja festiwalu byłaby praktycznie niemożliwa. Nazwa Festiwalu „Pieniny – Kultura – Sacrum” to nic innego, jak PKS w rozszerzonej formie znaczeniowej , które wskazuje jednocześnie na nową rolę Przedsiębiorstwa jako mecenasa sztuki..
Dziękujemy Państwu Ewie i Rafałowi Nowobilskim właścicielom Karczmy Stajkowa. Byli oni sponsorem noclegów dla artystów występujących na festiwalu".
Organizatorzy koncertów otrzymali wiele podziękowań i listów doceniających ich wkład w propagowanie kultury i promocję regionu:
„ Mam nadzieje że ta inicjatywa rozpocznie piękną tradycję letnich koncertów i znajdzie trwałe miejsce wśród kulturalnych wydarzeń nie tylko na uroczej ziemi pienińskiej.”
Bp Wiesław Lechowicz
„ Ceniąc Pani wkład w rozwój kultury wysokiej na terenie bliskiego mojemu sercu Krościenka, wyrażam podziękowanie i z serca błogosławię temu dziełu".
Bp Andrzej Jeż
„Współpraca z organizatorami Festiwalu oraz doświadczenie jakie zdobyliśmy są bezcenne [..]. Muzyka sakralna pozwala choćby na chwilę wstrzymać biegu i zupełnie inaczej spojrzeć na świat, dostrzec inne jego wartości”.
Prezes Grupy PKS Michał Kik
Z niecierpliwością będziemy czekać na przyszły rok i kolejny festiwal.
Organizatorzy już dzisiaj odkrywają rąbek tajemnicy:
-" Za rok do Krościenka mamy zamiar zaprosić : Akademicki Chór Organum oraz Zespół Instrumentalny Ricercare z Krakowa pod dyrekcją Bogusława Grzybka, głównego perkusistę Filharmonii Krakowskiej Ryszarda Habę, Józefa Kotowicza kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku oraz profesora Juliana Gembalskiego z Katowic. W czasie II Festiwalu usłyszymy również połączenie klasyki z muzykę góralską oraz czytane fragmenty biblii po góralsku autorstwa profesora Józefa Tischnera. Mam również zamiar kontynuować tradycję „Młodych muzyków”, dla których pozostawiam otwarty jeden z koncertów ".
„ Kultura powinna łączyć i łagodzić obyczaje” – dodaje dyrektor artystyczny Festiwalu.
Organizatorzy szukają osób chętnych do współpracy przy organizacji II Letniego Festiwalu. Liczą również na sponsorów, którzy doceniają rolę kultury wyższej, oraz fakt, że dzięki festiwalowi zyskuje cały region.
Jakub Dyda
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
reklama
dołącz do nas