aktualności

Cracow Brass Quintet na IV Letnim Festiwalu

17.07.2011

17 lipca br. przyszła pora na drugi z cyklu koncertów tegorocznego IV Letniego Festiwalu „Muzyka nad Zdrojami”. Ten, odbył się na scenie Muszli Koncertowej Parku Górnego, w samym sercu Uzdrowiska Szczawnica, w ramach obchodów jego 200.lecia.

Gości przywitali dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica i dyrektor organizacyjny festiwalu Rafał Monita. Na scenie wystąpił Cracow Brass Quintet, w składzie: Bartosz Gaudyn, Michał Warzecha – trąbki, Paweł Dziewoński – waltornia, Paweł Cieślak – puzon, Jakub Urbańczyk – tuba. Zespół istnieje od 2002r. i w swoich muzycznych zamiarach pragnie kontynuować wielowiekową tradycję kapeli katedralnej na Wawelu. Krakowski kwintet blaszany jest laureatem II nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie i III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Tworzą go utalentowani młodzi muzycy współpracujący z krakowskimi, katowickimi i łódzkimi orkiestrami.

 


Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej, festiwalowa publiczność usłyszała znane utwory muzyki poważnej: Sonatę z Bankelsangerlieder, Kanon J. Pachelbela, interesująco opracowany na instrumenty dęte, arię Non piu andrai z Wesela Figara W.A. Mozarta, słynne Przybycie Królowej Saby G.F. Haendlaczy lirycznie brzmiące Bist du bei mir J.S. Bacha. Prawdziwy podziw i uznanie wyrażone oklaskami wzbudzały kolejne interpretacje muzyczne i mistrzowska gra krakowskich artystów.

 


Druga część miała charakter rozrywkowy i złożyły się na nią tradycyjne melodie, utwory z kręgu jazzu i muzyki filmowej. Z plenerowej sceny popłynęły rytmiczne dźwięki L. Bernsteina Suity z West Side Story, E. Morricone Obój Gabriela z filmu Misja, G. Gershwina, Four Hits for Five, D. Ellingtona In a Sentimental mood oraz klasyczne już Amazing Grace i Just a closer walk. Na koniec zabrzmiały prawdziwe hity L. Hendersona: The dog gone blues oraz jego interpretacja standardu Kiedy wszyscy święci idą do nieba połączonego z Haendlowskim Hallelujah. Zebrani owacyjnie podziękowali muzykom i zmusili do dwukrotnego bisowania! Ważnym uzupełnieniem koncertu stała się konferansjerka dyrektor artystycznej Festiwalu, Katarzyny Wiwer, która o każdym z utworów, bądź o jego kompozytorze, opowiedziała ciekawą anegdotę.

 


Organizatorem festiwalu jest Oficyna Artystyczna Astraia, która przygotowała koncerty we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy, Parafią MB Pośredniczki Łask w Szlachtowej, Państwową Szkoła Muzyczną w Nowym Targu, filia w Szczawnicy, SHS – Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy.

 


Patronat honorowy nad Muzyką nad Zdrojami sprawują: bp tarnowski Wiktor Skworc, starosta nowotarski Krzysztof Faber i burmistrz miasta i gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda

Alina Lelito
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 28 03.2024
  • 29 03.2024
reklama
dołącz do nas