aktualności

Podpisanie trójstronnych umów inwestycyjnych w Szczawnicy

21.06.2010

21 czerwca 2010 r. uroczyście, w uzdrowiskowej szczawnickiej Pijalni Wód Mineralnych podpisano trójstronne umowy o rewitalizacji Parku Dolnego oraz Placu Dietla i ulicy Zdrojowej w Szczawnicy.

Do podpisania tak potrzebnej, co podkreślali wszyscy sygnatariusze umowy doszło dzięki wzajemnej współpracy władz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Gminy w Szczawnicy oraz największego udziałowca spółki Uzdrowisko S.A. w Szczawnicy firmy Thermaleo Sp. z o.o.

 

- Podpisane dzisiaj umowy są przykładem wzorcowej współpracy samorządów oraz spółek prawa handlowego na rzecz rozwoju regionalnego, jakim jest Szczawnica – podkreślał w swoim wystąpieniu Marek Nawara, marszałek Województwa Małopolskiego.

- Tego typu współpraca gwarantuje, że przed Szczawnica się będzie rozwijać inwestycyjnie, turystycznie i uzdrowiskowo – podkreślał w swojej dalszej wypowiedzi marszałek Nawara.

 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak dobrej współpracy pomiędzy organizacjami samorządowymi jakimi jest Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta i Gminy Szczawnica oraz właścicielami szczawnickiego Uzdrowiska, bo dzięki niej Uzdrowisko się rozwija a my jako spadkobiercy hrabiego Adama Stadnickiego możemy realizować ideę rozwoju Uzdrowiska w Szczawnicy jak i jej promocji, jako nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca turystyki, wypoczynku i lecznictwa uzdrowiskowego na europejskim poziomie o jakim marzył jego twórca Józef Szalay – podkreślał Andrzej Mańkowski, senior rodziny spadkobierców hrabiego Stadnickiego, którego wnuk, a syn Andrzeja Mańkowskiego, Krzysztof Mańkowski jest prezesem spółki Thermaleo, większościowego udziałowca akcyjnej spółki Uzdrowisko Szczawnica.
 Podpisane dwie umowy to pokazanie, że polskie uzdrowisko, jakim jest Szczawnica ma szansę być uzdrowiskiem na miarę europejskiego uzdrowiska, w którym turyści znajdą nie tylko możliwości lecznicze dzięki szczawnickim źródłom, ale także wypoczynek w ciszy pienińskiej przyrody, możliwość jej poznania a także czynnego wypoczynku w zrewitalizowanych do 2011 roku obiektach uzdrowiskowych.

 

O inwestycyjnych planach w ramach podpisanych umów, podczas oficjalnej części uroczystości kolejno mówili Krzysztof Mańkowski, prezes Thermaleo Sp. z o.o. oraz Grzegorz Niezgoda, burmistrz Miasta i Gminy w Szczawnicy.

 

Ich prezentacje wykazały, że wzajemna współpraca może doprowadzić i doprowadzi do tego, że Szczawnica, po minionych latach zastoju może stać się stolicą polskich uzdrowisk, gdzie kuracjusze nie tylko wypoczną, ale także będą mieli oferowanych wiele atrakcji kulturalnych, przyrodniczych i turystycznych.

 

Wśród atrakcji wymienionych przez Krzysztofa Mańkowskiego i Grzegorza Niezgodę, w ramach rewitalizacji Parku Dolnego oraz Pl. Dietla są ogród botaniczny, miejsca zabaw dla dzieci jak i karuzela w wiedeńskim stylu. Także spacerowa promenada wzdłuż ulicy Zdrojowej oraz nowe ujęcie źródła Magdalenka i nowa fontanna na Pl. Dietla będą mogły przyciągać Polaków i obcokrajowców do szczawnickich wód, tak jak to było przed II wojną światową.

Zaprezentowana wizualizacja projektu rewitalizacji szczawnickiego Parku Dolnego oraz Placu Dietla są przykładem nie tylko dobrej współpracy szczawnickiego samorządu z Uzdrowiskiem, jako spółki akcyjnej, ale także umiejętności korzystania z nowoczesnych wzorców najlepszych europejskich uzdrowisk.

Uroczystość podpisania umowy, którą prowadził niezastąpiony w takich sytuacjach Piotr Gąsiennica, dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury umilił występ wspaniałego poznańskiego kwintetu akordeonistów w repertuarze muzyki od St. Moniuszki, w utworze ,,Prząśniczka’’, poprzez B. Wolmera, kompozytora brawurowego utworu zatytułowanego ,,Pociąg’’, do A. Chaczaturiana, kompozytora utworu ,,Taniec z szablami’’, czy wreszcie S. Joplina w jego kompozycji ,,Ragtime’s’’.

Janusz Chęciński
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 30 06.2022
  • 02 07.2022
  • 03 07.2022
  • 03 07.2022
  • 03 07.2022
  • 09 07.2022
  • 17 09.2022
reklama
dołącz do nas