aktualności

Spotkanie burmistrza Grzegorza Niezgody z mieszkańcami

12.04.2013

SZCZAWNICA. W sali Kinoteatru „Pieniny” odbyło się spotkanie burmistrza Grzegorza Niezgody z mieszkańcami Szczawnicy. Wcześniej podobne spotkanie burmistrz odbył z mieszkańcami wsi Jaworki. Planowane jest jeszcze jedno spotkanie w Szlachtowej - w niedzielę, 14 kwietnia o 12.oo w remizie OSP.

Nadspodziewanie frekwencja dopisała, widać z tego, że problematyka zawarta w porządku spotkania zainteresowała mieszkańców, a zwłaszcza problem zmian w przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku i, co za tym idzie, zmian w systemie podpisywania umów na wywóz śmieci.

Ale zanim ten temat szczegółowo omówił wiceburmistrz Tomasz Moskalik, burmistrz zaprezentował na pokazie multimedialnym osiągnięcia w zakresie prac inwestycyjnych w Mieście i Gminie Szczawnica.

Głównymi zadaniami inwestycyjnymi wykonanymi w ubiegłym roku – mówił burmistrz – była modernizacja Parku Dolnego i Górnego z wykorzystaniem środków unijnych, Przedsiębiorstwa Uzdrowisko S.A i środków własnych miasta.

- Przedsiębiorstwo Uzdrowisko S.A. uczestniczyło w projekcie poprzez sporządzenie dokumentacji technicznej i częściowe rozliczenie inwestycji, którego byli partnerami. Modernizacja Parku Dolnego została sfinansowana po połowie ze środków unijnych i Przedsiębiorstwa Uzdrowisko S.A. – wyjaśniał burmistrz.

Była ona konieczna i pożądana, bowiem przez wiele dziesięcioleci ten obszar zieleni miejskiej był bardzo zaniedbywany – dodał.

Jednak, jak można było usłyszeć w wolnych wnioskach, mieszkańcom wykonanie tej inwestycji nie za bardzo się podoba. Głównym zarzutem – wytknął to Zbigniew Naglik – są fatalnie wykonane alejki, poprzez zastosowanie zlej technologii. Przy topniejącym śniegi tworzy się na nich błoto. Zastrzeżenia budzą też nie zawsze punktualne otwieranie bram parku.

Jak wyjaśnił burmistrz zastosowana technologia i materiały przy budowie alejek mają nawiązać do naturalnych alejek występujących w wielu krajach zachodnich, bez stosowania sztucznych materiałów, asfaltu i bruku betonowego. Nawiązano do tradycji sięgającej czasów Józefa Szalaya.

Dodał - te inwestycje poprawiły ogólny wizerunek miasta i uzdrowiska. W perspektywie są kolejne inwestycje przygotowywane z puli środków przeznaczonych dla uzdrowisk. Środki będziemy chcieli wykorzystać celem zrealizowania podobnych inwestycji związanych z zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej. A Zakład Przyrodoleczniczy (obecnie w ruinie, nieczynny - przyp. red.) znajdzie się na pewno na liście indykatywnej o znaczeniu regionalnym na lata 2014-2020. Wartość tego projektu zaplanowana jest na 66 mln złotych.

Innymi ważnymi inwestycjami zrealizowanymi w ubiegłym roku były inwestycje związane z drogami. Wraz ze starostwem powiatowym zmodernizowano drogę powiatową w obszarze Jaworek, koło wąwozu Homole i drogę od Miedziusia do Kotoński przy Dunajcu. Już bez użycia środków finansowych miasta, powiat zmodernizował ważny odcinek drogi na odcinku Szczawnica – Krościenko. Z programu „Schetynówki” wyremontowano kilka dróg bocznych.

Natomiast w tym roku – podkreślił burmistrz – będzie realizowana jedna duża inwestycja, przebudowa mostu na Sielskim w Szlachtowej. Przy okazji tej inwestycji zostaną zlikwidowane ostre zakręty, a sam most będzie zbudowany w innym profilu do nurtu potoku.

Temat podpisywania nowych umów wywozu śmieci szczegółowo omówił wiceburmistrz Tomasz Moskalik.

- Żeby śmieci niesegregowanych było jak najmniej Unia Europejska narzuciła zmiany w przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłaniając tym samych mieszkańców do konieczności segregacji śmieci. Cały system opiera się na przejęciu obowiązku przyjmowani śmieci od mieszkańców przez Urząd Miasta za pomocą wyłonionej w przetargi firmy. Cena za śmieci segregowane została minimalne podwyższona, a to z prostego powodu, gdyż w nowym systemie obowiązkowo śmieci będziemy składować w wybranych punktach odbioru, w Tylmanowej lub Myślenicach – wyjaśniał Tomasz Moskalik.

Dodał – najprawdopodobniej zastosowany będzie stary sprawdzony system określający miejsca i terminy odbioru śmieci. Dotychczasowe umowy trzeba wypowiedzieć, a deklaracje przystąpienia do nowego systemu, który będzie obowiązywać od 1 lipca tego roku, należy złożyć do końca marca w Urzędzie Miasta. Rozliczanie się z Urzędem Miasta będzie na zasadzie ilości zadeklarowanych osób występujących w gospodarstwie. Jakiekolwiek zmiany należy zgłaszać na piśmie do Urzędu Miasta. Nie będzie ściągana opłata za osoby czasowo będące poza miejscem stałego zamieszkania, np. studentów i osób pracujących w innym mieście lub zagranicą.

Natomiast – tłumaczył wiceburmistrz – kwaterodawcy, właściciele pensjonatów, hoteli itp. będą mieli swobodę w wyborze firmy na wywóz odpadów komunalnych. Opłata, jak ustaliła Rada Miasta, wynosi w tym przypadku 3 złote od zameldowanej osoby.

Miasto obecnie przygotowuje trzy Plany Zagospodarowania Przestrzennego – dla Jaworek (od red. temat ten został szczegółowo omówiony na spotkaniu z mieszkańcami Jaworek. Plan został negatywnie zaopiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska), Szczawnicy i Szlachtowej (od red. spotkanie w Szlachtowej odbędzie się 14 kwietnia o g. 12.00 w sali remizy OSP).

Priorytetem dla władz miasta w PZP dla Szczawnicy, oprócz wyznaczeniem miejsc pod budownictwo indywidualne, jest objęcie planem inwestycyjnym Szafranówki. Teren ten przeznaczony jest pod inwestycje związane z budową nowych tras narciarskich i wyciągów, aż do przystani flisackiej przy Dunajcu w Pieninach.

– Ruch turystyczny zimą jest generalnie słabszy niż w innych porach roku. Dlatego musimy nastawić się na inwestycje, które by pobudziły zainteresowanie turystów pobytem i wypoczynkiem w okresie zimy - mówił burmistrz.

Jestem przekonany że ta inwestycja, jeśli powstanie, wzbogaci ofertę miasta na okres zimy – dodał.

- Jest wiadome, że inwestycje na Szafranówce w Szczawnicy i Durbaszce w Jaworach budzą kontrowersje organów zajmujących się ochroną przyrody, w tym Pienińskiego Parku Narodowego, choć obie inwestycje nie występują na jego terenie. Także inne instytucje, jak chociażby RDOŚ są nam nieprzychylne. Nie mniej jednak uzgadniamy plany nieprzerwanie już od 2008 roku. Dlatego to trwa tak długo, bo musieliśmy w tym czasie wykonać wiele ekspertyz, symulacji, robić obserwacje zwierząt, roślinności, które mają specyficzne walory dla tego obszaru – mówił burmistrz.

Plan dla Jaworek jest już w ostatniej fazie uzgodnień, pozostało jedynie uzgodnienie z Dyrekcją Lasów Państwowych. Mamy pomysły, żeby to zakończyło się dla nas pomyślnie. Na Durbaszce powstałoby wówczas 3. kilometry pięknych tras narciarskich. Jestem trochę zaskoczony oporem ochroniarzy przyrody (od red. występuje tu Pychacz objęty ochroną Natura 2000) względem budowy wyciągu i tras narciarskich, bo te tereny są w większości rolne i miasta Kraków – dodał burmistrz.

Z ważniejszych inwestycji planowanych w 20013 roku, jakie wymienił burmistrz – to przede wszystkim budowa w Pieninach piętrowego parkingu na 212 miejsc dla samochodów osobowych i pawilonu z 8. miejscami handlowo- usługowymi. Inwestycja ma być zrealizowana ze środków Funduszu Transgranicznego. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg, a budowę parkingu zaplanowano rozpocząć we wrześniu tego roku.

W planach są do zrealizowania projekty pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu turystycznego na ścieżce pieszo – rowerowej łączącej centrum Uzdrowiska ze Słowacją” oraz „System międzynarodowej informacji turystycznej”.

W tym roku miasto przeznaczyło kwotę 500 tys. złotych na kolejne prace związane z budową cmentarza komunalnego w Szlachtowej.

Na koniec w dość ożywionej dyskusji mieszkańcy podnosili i artykułowali sprawy związane bezpośrednio ich dotyczące i zwracali uwagę na problemy ogólne miasta, funkcjonowania Placu Targowego, dojazdu do posesji, zniszczonych budynków w centrum uzdrowiska i przystąpienia do szybkiego usuwania brudu po długotrwałej zimie.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas