aktualności

Zakończenie budowy promenady spacerowej

04.05.2011

Podczas długiego weekendu, 2 maja w Szczawnicy uroczyście została zakończona budowa promenady spacerowej, biegnącej wzdłuż prawego brzegu Grajcarka od stacji PKL Palenica aż do Pienin

Jest ona prawdopodobnie najdłuższym deptakiem w Polsce i liczy 1800 m. Wzbogacona została w elementy małej architektury, ozdobną roślinność, oświetlenie oraz trzy mostki łączące ją ze ścieżką pieszo-rowerową po drugiej stronie potoku. Inwestycja była częścią projektu trans granicznego, realizowanego wspólnie ze słowacką gminą Leśnica, która  na swoim terytorium wybudowała dom kultury. Uroczystość rozpoczęła się o godz.17 przy mostku w Pieninach. Przy wylocie promenady, ostatnie trzy drzewka, mające stanowić zieleń upiększającą krajobraz zasadzili: wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, członek zarządu województwa Stanisław Sorys, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda i wójt Leśnicy Jan Gondek. Obok, na promenadzie ustawił się korowód, na czele którego stanęła banderia konna z góralami w siodłach. Za nimi znaleźli się zaproszeni goście, wśród których byli m.in. Marian Balazs, zastępca konsula generalnego Słowacji, Maciej Jachymiak – wicestarosta powiatu nowotarskiego, Bogusław Waksmundzki – członek zarządu powiatu oraz prezes Euroregionu Tatry, a także dawny zasłużony prezes euroregionu Wendelin Haber, przedstawiciele miast partnerskich Szczawnicy: włoskiego Olivetto Citra, niemieckiego Perlebergu, Chmielnika na Ukrainie, Spiskiej Białej i Leśnicy na Słowacji, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin małopolskich, władze miejskie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zakładów pracy i instytucji działających w mieście. Dalej stanęły zespoły folklorystyczne, orkiestra dęta „Długołęka – Świerklany”, aktorzy odgrywający scenki kabaretowe z czasów PRL i szczudlarze: satyr, anioł, motyl i biało-czerwony symbol narodowy, którzy już wczesnym popołudniem ożywili ulice Szczawnicy swoja obecnością, wręczając przechodniom ulotki zapraszające na imprezę. Rozśpiewany, roztańczony korowód szedł promenadą, wzmacniając swe szeregi z każdym krokiem o licznie zgromadzonych na całej jej przestrzeni widzów.


Na scenie pod kolejką wszystkich zebranych przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, a słowa powitania i wyrazy swego uszanowania gościom honorowym złożył burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Szczególnie podziękował także za dobrze i terminowo wykonaną inwestycję przedstawicielom firmy MOSTMAR i Profexim – głównym wykonawcom promenady oraz podwykonawcom i kierownikom robót. Burmistrz Niezgoda w swoim wystąpieniu stwierdził, iż budowa promenady miała podkreślić dwie podstawowe funkcje naszej miejscowości  - turystyczną i uzdrowiskową, która wymaga charakterystycznych elementów, takich jak w przypadku uzdrowiska – zakład zdrojowy, park i deptak. W ten sposób powstała promenada turystyczno – uzdrowiskowa. Wicemarszałek Wojciech Kozak pogratulował Szczawnicy prężnego rozwoju, nazywając ją „perłą powiatu nowotarskiego”. Z kolei członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys wyraził swój podziw za szereg udanych inwestycji w mieście, możliwych dzięki wyjątkowemu potencjałowi energii władz i mieszkańców.


W części artystycznej imprezy wystąpiły kolejno zespoły regionalne: „Podegrodzie” z Podegrodzia prezentujący folklor lachowski, „Lubovnian” ze Starej Lubovni na Słowacji z folklorem spiskim, „Górale łąccy” z Łącka i „Juhasy” ze Szczawnicy z folklorem góralskim.


Atrakcją wieczoru było spotkanie z najlepszym parodystą polskim, „człowiekiem o stu głosach” Waldemarem Ochnią. W blisko godzinnym występie artysta bawił publiczność naśladownictwem znanych postaci świata polityki, estrady i mediów, przedstawiając anegdotki i wykonując satyryczne piosenki.


Wszyscy czekali na występ gwiazdy wieczoru – Eleni i nie zawiedli się! Piosenkarka przyjechała do Szczawnicy wraz z trzyosobowym zespołem i wykonała największe swoje przeboje, m.in. Miłość jak wino, Za wszystkie noce, Na wielką miłość, wzbudzając entuzjazm i oklaski widowni. Szczególnie ujęła publiczność przygotowanym specjalnie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II zestawem piosenek; „Barkę” śpiewała już razem z wszystkimi i dziećmi, które zaprosiła na scenę! Kulminacją koncertu artystki stał się krótki pokaz sztucznych ogni.


Na zakończenie wieczoru, dla młodzieżowej publiczności zagrał zespół „Cztery szmery”, z muzyką AC/DC. Widzowie długo nie chcieli wypuścić muzyków ze sceny, wymuszając liczne bisy i bawiąc się wraz z liderem.

Alina Lelito
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas