aktualności

Młodzież z Węgier i Włoch z wizytą u przyjaciół w Szczawnicy

26.06.2013

SZCZAWNICA. W ramach projektu "Polak - Węgier dwa bratanki" przez 9 dni przebywała w Szczawnicy 20-osobowa grupa członków Zespołu folklorystycznego „Tánccsoport” przy Gimnazjum im. Veres Petera w Budapeszcie wraz z wychowawcami. Spotkała się z grupą członków Zespołu Pieśni i Tańca "Juhasy". Opiekę nad projektami sprawował Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Celem głównym projektu było poznanie obyczajowości swoich kultur, ich oryginalności, zwyczajów, a także różnych kultur występujących we wspólnej Europie. To za sprawą twórców Uzdrowiska Szczawnica, węgierskiej rodziny Szalayów, narody nasze są związane ze sobą wspólną historią od ponad 200 lat, a w całej historii bratnich narodów od ponad 1000 lat.

By zrealizować założone cele młodzież wzięła udział warsztatach prowadzonych w salach Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, w Państwowej Szkole Muzycznej, a także Miejskim Ośrodku Kultury, podczas których młodzież węgierska poznała ludowe tańce i pieśni polskie, a polska - węgierskie. Goście przyjrzeli się też nauce gry na instrumentach ludowych.

W efekcie został przygotowany wspólny występ zaprezentowany na scenie plenerowej przy Promenadzie nad potokiem Grajcarek podczas Festynu z okazji Dnia Ojca. Młodzież węgierska poznała także historię miasta i uzdrowiska dzięki wizycie w Muzeum Pienińskim, Muzeum Uzdrowiska i pijalni wód mineralnych, gdzie degustowała wody mineralne.
Pod pomnikiem Józefa Szalaya złożyła kwiaty, przeszła się ulicami miasta podziwiając jego rozwój i godła Szalyowskie zamieszczone na budynkach.

Zwiedziła także byłe cerkwie w Szlachtowej i Jaworkach z zainteresowaniem słuchając prelekcji proboszcza ks. Józefa Włodarczyka na tematy historii cerkwi i ludu łemkowskiego, nazwanego przez wybitnego polskiego etnografa Romana Reinfussa, Rusinami Szlachtowskimi, który w 1947 roku w ramach Akcji „Wisła” został przesiedlony na Ziemie Odzyskane. Miała też okazję poznać uroki Pienin dzięki wycieczkom krajoznawczym po Pieninach. Kolejką linową wyjechała na Palenicę.

Odbyła się wspólna paraolimpiada, na terenach CKiW OHP Jarmuta, w której wzięły udział również osoby niepełnosprawne z PSOUU "Perła". Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Uczestnicy projektu poznali tajniki malowania na szkle na zajęciach odbytych w PSOUU „Perła” z twórczynią ludową Anną Madeją. Zwiedzili tam też izbę regionalną i pracownię ceramiczną, haftu, stolarki itd. Smakowali polskie i góralskie potrawy przygotowane przez niepełnosprawnych.

Natomiast w ramach projektu "Mini - Euro 2013" w tym samym czasie gościła w Szczawnicy 10. osobowa grupa Włochów z teatru "Dimidimitri" w miejscowości Novara. Partnerem polskim była grupa „Młodzi artyści”, młodzież, która w zeszłym roku w ramach podobnej wymiany młodzieży gościła w Novarze.
Ideą spotkania stała się wspólna aktywność ruchowo sportowa, jako sposób na rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji, zasad fair play i zdrowego trybu życia.

W ramach wspólnych zajęć były realizowane zajęcia sportowe, współzawodnictwo w siatkówce, tenisie stołowym, piłkarzykach. Włosi brali też udział w paraolimpiadzie z osobami niepełnosprawnymi na boisku CKiW OHP Jarmuta, gdzie było też szkolenie z ratownictwa medycznego.

Odbywali zajęcia - biegi w terenie, w górach, jeździli na monsterrollerach. Ze względu na duże upały biegi na orientację zostały ograniczone do wyprawy jedynie na Bukowinki i górę Palenicę.

W salach CKiW odbywały się w grupach turnieje wiedzy o krajach europejskich oraz spotkanie ze sportowcem. Goście zaprezentowali swój pokaz akrobatyczno -sportowo - żonglerski z elementami teatralnymi podczas wspólnego Festynu z okazji Dnia Ojca. Dzielili się swoimi umiejętnościami żonglerskimi i akrobatycznymi z polskimi uczestnikami. Było także wspólne grilowanie i zabawa.

Podsumowanie projektu i pożegnanie odbyło się w gościnnym hotelu CkiW OHP. Były słowa podziękowania ze strony węgierskiej i polskiej, wręczenie drobnych upominków, a na koniec wspólna dyskoteka. A także były i łzy smutku, że trzeba było się już rozstać i pożegnać.

Podziękowanie za wspólnie spędzone dni złożył kierownikom grup węgierskiej i włoskiej, dyrektor MOK, Piotr Gąsienica i sekretarz UM, Tomasz Hurkała.

Kwiaty i podziękowanie za opiekę nad grupą węgierską otrzymała kierownik PSM i Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, Ewa Zachwieja. Miłym dla niej akcentem były gratulacje od dyrektora i sekretarza za otrzymane przed paroma godzinami w Urzędzie Miasta Kraków od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odznakę „Przyjaciel Dzieci”.

- Te dni spędzone w Szczawnicy szybko nam upłynęły. Jesteśmy pod dużym wrażeniem tego, co tu zobaczyliśmy, a zwłaszcza zachwyceni jesteśmy polską młodzieżą z zespołu „Juhasy”, która potrafiła wnieść dużo zapału przy realizacji projektu i radości przy każdym z nami spotkaniu. Mam nadzieję, że te kontakty będą kontynuowane i już dziś zapraszam zespół do Budapesztu – mówiła kierownik i opiekun zespołu folklorystycznego, Márta Széll.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas