aktualności

Niezgoda: "Spodziewam się, że kontrkandydaci nie będą negować moich inwestycji"

30.10.2014

Grzegorz Niezgoda, obecny burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, po raz trzeci kandyduje na to stanowisko w zbliżających się wyborach samorządowych.

Na dobre rozpoczęła się już kampania wyborcza. Pan ponownie kandyduje do stanowiska burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica. Prosiłbym więc o krótkie podsumowanie dotychczasowej Pana działalności dla Miasta i Gminy i minimalnego wyjaśnienia podstaw, które legły u Pańskiej decyzji ponownego kandydowania.

Grzegorz Niezgoda: - Ponownie kandyduję na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica ponieważ w dalszym ciągu pełnienie tej funkcji daje mi wiele satysfakcji i mogę jeszcze wiele zaoferować mieszkańcom. Wraz z moimi kandydatami na radnych z komitetu „Rozwój Szczawnicy” proponujemy dalsze działania i dynamiczny rozwój.

G.N.:- Nasza sytuacja jest uprzywilejowana gdyż dotychczasowe osiem lat sprawowania tej funkcji jest świadectwem że słowa podczas kampanii mają odzwierciedlenie w czynach i staraniach podczas kadencji. Wiele zrealizowanych projektów w tym przy wsparciu środkami unijnymi, wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich, uznanie Szczawnicy jako miejscowości atrakcyjnej turystycznie, dynamicznie się rozwijającej to tylko niewielka część argumentów która przemawia za naszą propozycją dla mieszkańców. Potrafiliśmy współpracować z organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami. Opinia dotycząca szczawnickiego samorządu na zewnątrz jest dobra, a współpraca pomiędzy burmistrzem a Radą Miejską była wręcz wzorowa.

Jak będzie wyglądać Pana kampania wyborcza? Jak Pan ocenia konkurencję?

G.N.:- Mam plan działania na okres do 16 listopada i szczegółowo się go trzymam. Materiały wyborcze, prezentacja na spotkania programu wyborczego zostały przygotowane na tyle wcześniej, że teraz mogę skupić się na organizacji spotkań z mieszkańcami oraz na bezpośrednich wizytach w domach z prośbą o przyjęcie zaproszenia na spotkania ze mną i moimi kandydatami na radnych.

Konkurencja niech prowadzi swoją kampanię, a ich główne hasła niech nawiązują do propozycji, a nie rozliczeń. Spodziewam się, że nie będą negować inwestycji, a obiecywać że będą robić szybciej, lepiej i taniej !!!!

Przy okazji wyborów będą poddawane ocenie Pana działania na rzecz Miasta i Gminy. Między innymi współpraca pomiędzy największym pracodawcom w regionie jakim jest Thermaleo Sp. z o.o. i Uzdrowisko Szczawnica S.A.
Jak by Pan podsumował tę współpracę?


G.N.:- Współpraca ze spadkobiercami układała się do pewnego momentu nieźle. Realizowaliśmy wspólne projekty, a Thermaleo inwestując w Szczawnicy jest naszym naturalnym partnerem. Nad naszymi relacjami cały czas „wisiało” widmo rozstrzygnięcia spraw własnościowych związanych z terenami do których zostały zgłoszone roszczenia. Ewidentny konflikt interesów w tych sprawach muszą rozstrzygnąć niezależne instytucje do tego powołane, czyli sądy.
Trochę szkoda, że nie możemy rozdzielić tych spraw. Wiele inicjatyw może być podejmowanych wspólnie, a na rozstrzygnięcie spraw przede wszystkim własnościowych poczekajmy do stosownych rozstrzygnięć.

Rozumiem, ale obok spraw własnościowych są także problemy natury roszczeń dotyczących wykonawstwa niektórych wspólnych inwestycji, jak sieć wodociągowa pod Cafe Helenka, czy rewitalizacja Parku Dolnego.

G.N.:- Sprawa rozliczeń związanych z przyłączem wodociągowym do Cafe Helenka, to temat wręcz śmieszny. Przegraliśmy ten proces będąc od pewnego momentu na straconej pozycji. Były dyrektor MZGK został powołany przez Thermaleo na świadka i występował po drugiej stronie.

Uregulujemy należność za ten przyłącz, a jej wysokość nie zrujnuje naszego budżetu. Kwota o którą ubiegała się druga strona to 15 tys. 500 zł !!! Szkoda, że wcześniejsze uzgodnienia poczynione przez dyrektora MZGK nie było na tyle precyzyjne, dobrze przygotowane i budzą wiele wątpliwości.

Rewitalizacja Parku Dolnego została ukończona i z tego terenu korzystamy już od dwóch lat. Ciągłe postulaty związane z naprawami i remontami zgłaszane przez naszego partnera nie mogą torpedować końcowego rozliczenia projektu. Decyzja należy do Urzędu Marszałkowskiego.

Pan wie, że w Szczawnicy mówi się jednak, że jeśli współpraca pomiędzy szczawnickim samorządem a firmami Thermaleo i Uzdrowiskiem Szczawnica byłaby lepsza, to Szczawnica byłaby miastem mlekiem i miodem płynąca.

G.N.:- Chcę współpracy również ze spadkobiercami. Konflikty i spory nie służą rozwojowi. Jednak ta współpraca ma być na podobnych zasadach jak z innymi podmiotami działającymi na terenie Szczawnicy. Też jesteśmy podmiotem działającym na terenie miasta i w interesie mieszkańców. A to jak reprezentujemy ten interes jest weryfikowane przez wyborców.

Mówiąc o inwestycjach, czy należy Pan do tych samorządowców naszego regionu, którzy w ramach rozwoju inwestycji nie pozwolą na budowę ogromnych hal produkcyjnych nie pasujących do panoramy naszego regionu?

G.N.:- Jesteśmy regionem żyjącym z turystyki i obsługi ruchu turystycznego. Skupmy się na wzbogacaniu i uatrakcyjnianiu naszej oferty. Ogromne hale produkcyjne nie stanowią dodatkowej oferty w tym zakresie. Dodatkowe miejsca pracy są potrzebne w Szczawnicy i starajmy się tworzyć warunki do ich powstawania w turystyce lub w usługach z nią powiązanych.

Czy zaskoczy Pan czymś swoich tegorocznych wyborców?

G.N.:- Nie chciałbym zaskakiwać wyborców. Chcę ich zaznajomić z nowymi pomysłami, z kierunkiem rozwoju Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek. Duży nacisk położyłem na bezpośrednie zaproszenia na spotkania które są ciekawie przygotowane i które nie są opowiadaniem i obiecywaniem rzeczy nierealnych. Mój program wyborczy musi nawiązywać do ostatnich lat, a każdy z punktów programu wyborczego jest poparty wieloma dotychczasowymi działaniami.

Rozmawiał Henryk Janusz Olkiewicz
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 04.2024
  • 29 04.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas