aktualności

Obchody Dnia Niepodległości w Szczawnicy

14.11.2014

Patriotyczne obchody Dnia Niepodległości w Szczawnicy zostały zainaugurowane pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, na starym placu kościelnym.

Po odśpiewaniu hymnu, przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica na czele z Burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, delegacje szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji złożyli wiązanki pod pomnikiem.

Wiązanki kwiatów złożono także na pamiątkowej płycie Poległych za Ojczyznę w latach 1914 - 1920, po odczytaniu przez Członków Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan Apelu Poległych za Wolność i Niepodległość Polski. 

Kolejną uroczystością tego dnia była odprawiona Msza Św. w intencji za Ojczyznę w kościele pw. św. Wojciecha odprawioną przez księdza ks. dra Tomasza Kudronia, proboszcza parafii. .

Od godzin dopołudniowych w ramach Obchodów Święta Niepodległości odbył się po raz piąty Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości. W imprezie przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 im. H. Sienkiewicza oraz Miejski Ośrodek Kultury Szczawnicy udział wzięło 271 zawodników, startujących w 5 kategoriach wiekowych. Nagrody dla uczestników zawodów ufundował Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy, a poczęstunek zapewniła Karczma ,,U Polowacy’’.
Imprezę biegową bardzo sprawnie prowadził Jacek Śliwiński, opiekę medyczną zapewnił Witold Majerczak z GOPR Sekcja Operacyjna Szczawnica. Natomiast nad bezpieczeństwem uczestników i kibiców czuwali druhowie OSP Szczawnica oraz szczawnicka Straż Miejska.
 
Ostatnią imprezą tego dnia był XVII Konkurs Piosenki Patriotycznej i Religijnej prowadzoną przez Piotra Gąsienicę, dyrektora MOK w Szczawnicy.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa w Szlachtowej im. Jana Pawła II.Uczniowie występowali solo oraz w duetach w kategorii klas 1-3 oraz 4-6. Nagrodę specjalną konkursu (tablet) ufundowaną i wręczaną osobiście przez burmistrza otrzymała Patrycja Gabryś z Krościenka n/Dunajcem.

Komisja w składzie: Maria Majewska – przewod. Jury, Agnieszka Żarska, Artur Majerczak, Ks. Tomasz Kudroń przyznali w poszczególnych kategoriach następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I – „Soliści” I - III
I miejsce – Anna Różana (Biały Krzyż)
II miejsce – Kinga Moskalik (Warszawskie dzieci)
III miejsce – Aleksandra Błażusiak (Nie żałujcie serca dziewczyny)
Kategoria II – „Duety” klasy I - III
I miejsce – Weronika Rekowska / Wojciech Salamon (Dotknij Panie moich oczu)
II miejsce - Dagmara Łazarczyk/Zuzanna Dzięcioł (Jak długo w sercach naszych)
Kategoria III – „Soliści” IV - VI
I miejsce – Patrycja Gabryś (Biały Krzyż)
II miejsce – Joanna Surowiec (Dziewczyna w zielonej sukience)
II miejsce – Anna Sienkiewicz (Legiony)
Kategoria IV – „Duety” klasy IV - VI
I miejsce – Aleksandra Bielska/ Paulina Gumulak (Polskie kwiaty)
II miejsce – Maria Derkacz/ Jan Szerszeń (Rozkwitały pąki białych róż)
III miejsce – Bartłomiej Trzeszczoń/Bednarczyk (schowaj mnie)
Wyróżnienie Michał Soliwoda/ Jan Gucwa (Polskie kwiaty)

Fot. i tekst Henryk Janusz Olkiewicz
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas