aktualności

Zapowiadają się kontrole gorczańskich ścieżek rowerowych

10.09.2015

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie chce aby projektem budowy ścieżek rowerowych na terenie gminy Ochotnica Dolna pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”, która wzbudza cały czas wiele kontrowersji, zajął się Urząd Marszałkowski.

Według nie tylko tej instytucji, ale również Gorczańskiego Parku Narodowego, inwestycja której wynikiem jest m.in. wytyczenie 140 km ścieżek dla turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej oraz budowa 4 wież obserwacyjnych, jest realizowana niezgodnie z projektem. 

Tematem enklawy zajęła się Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele RDOŚ stwierdzili, iż doszło do niezgodnego z projektem poszerzenia ścieżek rowerowych oraz budowy wyższych wież widokowych. 

- Do pierwszej wersji projektu jeszcze w 2012 r. wnieśliśmy istotne uwagi, które zostały przez urząd gminy uwzględnione - informuje Magdalena Szymańska z RDOŚ w Krakowie. - Dla poprawionego dokumentu wydaliśmy zaświadczenie, w którym uznaliśmy, że ujęty w nim zakres prac nie będzie powodował negatywnego oddziaływania na obszary Natury 2000. Jednakże należy podkreślić, że zakres prac przedstawiony Regionalnemu Dyrektorowi w projekcie nie obejmował poszerzenia dróg oraz wycinki drzew i krzewów. 

Z uwagi na częściową lokalizację działań w bezpośrednim sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego, swoje stanowisko miał zająć również dyrektor parku. Janusz Tomasiewicz, dyrektor GPN, od początku nie zgodził się, aby nawet metr ścieżki przebiegał po terenie parku. Co do otuliny, sugerował również inne rozwiązania. - Nikt nas w gminie nie chciał posłuchać. Twierdziłem, że platformy wież widokowych powinny być na wysokości drzewostanu. Projekt budowy „Enklawy” przez gminę Ochotnica Dolna może być niedługo problemem dla nas wszystkich - mówi Janusz Tomasiewicz.

Ostatecznie Regionalna Dyrekcja zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, jako instytucji przyznającej środki unijne, o przeprowadzenie doraźnej kontroli projektu i zbadanie zgodności jego zapisów z bieżącym wykonawstwem. 

Stanisław Jurkowski wójt gminy Ochotnica Dolna, jest innego zdania. Uważa że inwestycja realizowana jest zgodnie z planem. - Nie mogę skrócić 30 metrowych wież, które są już na miejscu - przekonuje wójt Jurkowski. - Od strony technologicznej nie ma takiej możliwości. Gdy tylko zostaną zakończone prace postaramy się zrekultywować teren. Poza tym ta droga, która miała być poszerzona od lat jest własnością gminy. 60 procent tych ścieżek już istniało. Muszę je jakoś utwardzić dlatego potrzebny był do tych prac sprzęt. Później teren wróci do pierwotnego stanu.

Pomimo sporu inwestycja dobiega końca. W ostatnich dniach ustalono regulamin korzystania z nowo powstałych ścieżek i szlaków. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawicieli Gorczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa w Krościenku, na terenie którego leży gmina Ochotnica. 

Według Olafa Dobrowolskiego, szefa nadleśnictwa w Krościenku, regulamin korzystania musi określić jednak, w jakim zakresie udostępniana będzie przyroda, ale nie może być w nim mnóstwa obostrzeń. - W miejscach, gdzie powstały te ścieżki i tak one istniały, tyle że były wykorzystywane chociażby w celach gospodarczych - twierdzi nadleśniczy. - Mówi 
się, że są one za szerokie, ale i z tym przyroda sobie poradzi, bo za trzy lata z powrotem w jakieś tam części las się do nich zbliży i zostaną zarośnięte. Ludzie potrzebują kontaktu z przyrodą i my to widzimy. Nie mamy prawa ani kwestionować, ani utrudniać im takiej możliwości. 

Już teraz radni wojewódzcy zapewniają, że wraz z pracownikami Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego bacznie przyglądną się, czy zostały one zrobione zgodnie z planem. Gmina dostała przecież na to ponad dwa miliony dotacji. 

Józef Słowik

Opubl.JD
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas