aktualności

Barwny świat góralskiej codzienności

22.02.2016

W ubiegły czwartek w szczawnickiej kawiarni Eglander Caffe odbył się wernisaż prac jednej z najbardziej znanych podhalańskich malarek na szkle – Anny Madei. Artystka jest wieloletnim członkiem Pienińskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Anna Madeja należy do czołowych podhalańskich malarek na szkle. Jej malarstwo odznacza się oryginalnością, ogromem barw i ciekawą tematyką.
Artystka pochodzi z Mszany Dolnej. W Pieniny przyjechała 25 lat temu, aby wraz z mężem Józefem Madeją, rodowitym Szczawniczaninem, rzeźbiarzem, autorem rzeźby górala na Kotońce w nurcie Dunajca, oddać się pasji tworzenia. Jej prace zdobią galerie i muzea etnograficzne, wystawiała w wielu miastach Polski i zagranica, a także, czterokrotnie w Sejmie RP. Kilka jej obrazów znajduje się w Watykanie. Uhonorowana została przez władze samorządowe miasta Szczawnica medalem 40-lecia im. Józefa Szalała.
Uczestniczy w plenerach i wystawach na terenie Polski, a także zagranicą: w Niemczech, Szwecji, Izraelu, USA, Słowacji. 
 
W uroczystości udział wzięli członkowie TPSP, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, przyjaciele i miłośnicy sztuki pani Anny.
Głównym tematem wystawy są scenki rodzajowe i obyczajowe, przedstawiające m.in. górali przy ognisku, deptanie kapusty, wykopki czy żniwa. Nie brakuje także obrazów o tematyce sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje Madonna Pienińska, Matka Boska Zielna i Ostrobramska. 
 
Wystawę prac Anny Madei można oglądać do końca lutego
 
Joanna Dziubińska
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas