aktualności

Schronisko na Lubaniu?

22.06.2016

O nowym schronisku na szczycie Lubania marzą już pokolenia turystów. Od spalenia budynku schroniska przez wojska okupacyjne minęło dokładnie 72 lata. Przez ten okres koncepcji odbudowy było wiele. Niestety, jak wszyscy wiemy doskonale, do tej pory na koncepcjach się kończyło.

W ostatnich latach temat odżył na nowo. Czy tym razem działania podejmowane przez PTTK, Nadleśnictwo  i samorządy okażą się sukcesem? Wszyscy, którym leży na sercu rozwój gorczańskiej turystyki mocno trzymają za to kciuki.
Lubań to miejsce wyjątkowe, z ogromnym potencjałem rozwoju turystyki pieszej. Nie podlega wątpliwości fakt, że realizacja inwestycji w tym miejscu w sposób bezpośredni przełoży się na wzrost ruchu turystycznego. Bo przecież szlak z Krościenka (czy też z Ochotnicy) na Lubań i później dalej przez Przełęcz Knurowską na Turbacz jest jednym z piękniejszych w kraju.

Dlaczego więc schroniska nadal nie ma?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć  uczestnicy spotkania roboczego, zorganizowanego przez Wójta Ochotnicy Dolnej Stanisława Jurkowskiego. Włodarz Ochotnicy wspólnie z Janem Dydą, Wójtem Gminy Krościenko n.D wykazują dobrą wolę i są najbardziej zainteresowani budową schroniska (sam budynek miałby zostać wybudowany na terenie administracyjnie należącym do Gminy Krościenko n.D).

PTTK jest gotowy do rozpoczęcia inwestycji. Nadleśnictwo oczywiście jest za.

Cóż więc stoi na przeszkodzie?

Działka pod szczytem Lubania, na której planowana jest  inwestycja nie jest własnością PTTK, należy do Nadleśnictwa. Nadleśnictwo zgodnie z obowiązującym prawem nie może jej sprzedać, tylko zamienić, ale na działkę o podobnej wartości i do tego przylegającej do terenów już będących ich własnością. PTTK zaś na dzień dzisiejszy takiej działki nie posiada.
Przez ostanie 4 lata bezskutecznie szukano innej nieruchomości, która spełniła by wyżej wymienione warunki. Światełko w tunelu pojawiło się wraz z pomysłem przekazania Lasom Państwowym  działki w okolicach Gorlic. Przekazanie tamtej działki w zamian za polanę pod Lubaniem również mogłoby być możliwe. Niestety to rozwiązanie zostało wstrzymane przez sądownie wyjaśniane sprawy własnościowe.

Jest jednak nadzieja.

Zgodnie z dzisiejszymi ustaleniami Wójt Gminy Krościenko n.D , po przeprowadzeniu analizy nieruchomości będących własnością gminy, wydzieli działkę, która zostanie zakupiona przez PTTK (spełniającą parametry wymienione wcześniej, sama sprzedaż nieruchomości musi zostać również zaakceptowana przez radę gminy). Następnie PTTK zamieni działki z Nadleśnictwem, zyskując nieruchomość pod budowę schroniska. Droga do budowy zostanie w takim przypadku otwarta.
Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się już w najbliższy piątek.


Jakub Dyda

 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 02 04.2023
  • 05 04.2023
  • 15 04.2023
  • 31 12.2023
reklama
dołącz do nas