aktualności

IV Ogólnopolska Olimpiada Sportowo-Pożarnicza Strażaków OSP Szczawnica - Jaworki 2016

20.09.2016

W ubiegły weekend na terenie Areny Narciarskiej Jaworki - Homole w Jaworkach odbyła się kolejna, czwarta już olimpiada strażacka. Na starcie stanęło 80 drużyn, czyli 400 strażaków z 9 województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Na ceremonię otwarcia drużyny poprowadził dh Jan Pukała Naczelnik OSP Zaczernie (Podkarpacie), który złożył meldunek prezesowi Edwardowi Siarce o gotowości drużyn do zawodów. W poczcie flagowym poszli druhowie z OSP Zaczernie, po czym odegrano hymn związkowy. Po wystąpieniach zaproszonych gości ogłoszono rozpoczęcie olimpiady.
 
Pięcioosobowe drużyny startowały  podzielone na 3 grupy: druhów, druhen i mix (zespoły mieszane). W pierwszym i drugim dniu zawodnicy mieli do zaliczenia po 12 różnych przeszkód i zadań. W sobotę pogoda dała strażakom popalić, podczas rozgrywania konkurencji były przelotne, momentami intensywne opady deszczu. W niedzielę było pochmurno, ale bezdeszczowo.
 
Walka na torze przeszkód, który przygotowali organizatorzy, była ciężka i zacięta, ale widać też było, że zawodnicy dobrze się bawią.
 
Najlepszą drużyną wśród druhów była OSP Czerna (Małopolska), za nią uplasowała się OSP Nowe Bystre (Małopolska) i  OSP Ciche Górne (Małopolska)
Wśród druhen najdzielniej walczyły panie z OSP Ptaszkowa (Małopolska). Na drugim miejscu uplasowała się OSP Gogołów (Podkarpacie), a na trzecim OSP Giedlarowa (Podkarpacie)
Walkę w drużynach mieszanych wygrały OSP z Tomaszowa Mazowieckiego (łódzkie) oraz OSP Juszczyn (Małopolska). Na trzecim miejscu podium stanęli strażacy z  OSP Mniszków (łódzkie).
 
Nagrodami dla najlepszych drużyn były czeki pieniężne od Zarządu Głównego ZOSP RP oraz nagrody rzeczowe od producentów i dystrybutorów sprzętu strażackiego.
 
W czasie trwania zmagań strażaków można było zwiedzać stoiska producentów sprzętu strażackiego. Odbyły się także pokazy sprzętu strażackiego wodno-pianowego. Wiele emocji wzbudziły wybory miss strażackiej, a zaszczytny tytuł powędrował w ręce Katarzyny Cyrwus z OSP Waksmund. Natomiast Strażackie Mistrzostwa w jedzeniu kiełbasy na czas wygrał  druh z OSP Nowe Bystre. Kibice i zawodnicy mogli obejrzeć występ kapeli góralskiej, bacowski pokaz przepędzenia owiec, prezentacja sprzętu operacyjnego Straży Granicznej.
Przed finałem wyborów miss strażackiej druh z OSP Stare Bukowno na scenie oświadczył się swojej koleżance z drużyny.
 
Organizatorami i pomysłodawcami olimpiady są Dariusz i Zbigniew Tokarscy i Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. małopolskiego.
Olimpiada mogła się odbyć dzięki pomocy Areny Narciarskiej Jaworki – Homole i Starostwa Powiatowego w Nowym  Targu.
 
Patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Małopolski ,Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Pawlak.

Gośćmi olimpiady byli: Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce / Poseł na Sejm RP   Edward Siarka,   Łukasz Smółka - Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Bogusław Waksmundzki urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, bryg. Mirosław Mossoczy KW PSP w Krakowie, dyr. Kazimierz Sady Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego, dh Łucja Rak prezes Zarządu Miejsko-Gminnego w Szczawnicy, dyr. Mateusz Chęciński przedstawiciel  Fire-Max S.A.

Joanna Dziubińska
Na podst.mat. organizatora
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 27 04.2019
  • 28 04.2019
  • 28 04.2019
  • 30 04.2019
  • 01 05.2019
  • 02 05.2019
  • 02 05.2019
  • 05 05.2019
reklama
dołącz do nas