aktualności

Pętla rowerowa dla miłośników dwóch kółek otrzymała dofinansowanie

11.10.2016

Ścieżki rowerowe łączące uzdrowiska jako projekt flagowy otrzymały dofinansowanie w kwocie blisko 25 mln złotych. W ramach tego projektu w Szczawnicy będą wykonywane nowe fragmenty ścieżki w kierunku Jaworek za łączną kwotę 6 mln zł. Partnerami projektu jest kilka gmin słowackich oraz po stronie Polskiej - Szczawnica, Krynica, Muszyna, Piwniczna i Rytro.

- Jesteśmy jedyną miejscowością z polskiej strony rejonu Pienin. Pierwotnie chcieliśmy realizować w ramach projektu transgranicznego ścieżki wokół Pienin i kolejne w poszczególnych miejscowościach - Szczawnicy, Krościenku i Czorsztynie ale w kontekście przedłużających się rozmów nad tą koncepcją zdecydowaliśmy się przyłączyć do projektu gmin z rejonu Popradu co okazało się słuszną decyzją - informuje burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Projekt flagowy nosi nazwę „Uzdrowiska pogranicza polsko-słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszary realizacji turystyki zdrowotnej – etap I– budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu Kúpele poľsko- slovenského pohraničia, identifikovateľný európsky priestor turistiky podporujúcej rozvoj zdravia – 1. etapa – výstavba cyklo okruhu spájajúceho kúpeľné miesta Doliny Popradu.” Chciałbym w tym miejscu podziękować włodarzom pozostałych gmin, a w szczególności Burmistrzowi Muszyny Janowi Golbie za możliwość wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia (poniższy opis pozwoliłem sobie skopiować ze strony Muszyny).

Przedmiotem projektu jest połączenie pętlą rowerową (częściowo budowaną, częściowo prowadzoną po istniejących odcinkach mało uczęszczanych dróg) uzdrowiskowych miejscowości pogranicza polsko-słowackiego. To pierwszy etap tworzenia rozpoznawalnego w skali Europy obszaru o unikatowych zasobach turystycznych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych opartych o wartości przyrodniczo-krajobrazowe, wielokulturowe dziedzictwo oraz duchowość i tradycje mieszkańców Doliny Popradu. Docelowo działania powinny doprowadzić do wykreowania rozpoznawalnej polsko-słowackiej marki uzdrowisk popradzkich. Szlak rowerowy połączy miejscowości uzdrowiskowe pogranicza (Krynicę-Muszynę-Piwniczną-Szczawnicę-Vyzne Ruzbachy- Starą Lubovnię-Lubonianiskie Kupele-Bardejov-Bardejovskie Kupele). Trasa przebiegać będzie przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny (parki narodowe i krajobrazowe) oraz obejmie cenne zabytki architektury drewnianej, pijalnie i samowypływy wody mineralnej. Pętla w Hniezdne będzie się łączyć z inną pętlą budowaną w ramach projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” znacząco zwiększając oddziaływanie projektu oraz wzmacniając pozytywne efekty związane z rozwijaniem transgranicznego produktu turystycznego. Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury. Koncepcja znakowania i opisu trasy jest efektem polsko-słowackiego konkursu architektonicznego, który spośród szeregu prac pozwoli wybrać koncepcję, najlepiej oddającą charakter projektu i specyficzne elementy obszaru pogranicza. Uzupełnieniem planowanej pętli będzie szereg działań promocyjnych i informacyjnych, które rozpropagują szlak (mapa, strona internetowa), a także mobilna aplikacja, umożliwiająca planowanie i korzystanie z trasy rowerowej, jak i poznanie atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych w przebiegu szlaku oraz okolicy. Aplikacja będzie także zawierała elementy związane z profilaktyką zdrowotną.

Podejmowanie współpracy transgranicznej jest nieodłącznym elementem rozwoju obszaru pogranicza, wspiera działania zmierzające do podniesienia poziomu jakości życia mieszkańców pogranicza, pobudza rozwój kontaktów kulturalnych i edukacyjnych, wpływa na rozwój turystyki i handlu, jest istotnym elementem promocji tego obszaru, a w konsekwencji jest czynnikiem podnoszącym jego konkurencyjność.

Partnerem wiodącym projektu jest Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie. Drugim polskim partnerem tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest Miasto i Gmina Szczawnica. Po stronie słowackiej partnerami projektu flagowego są Ľubovnianske regionálne združenie miest a obcí Stará Ľubovňa, Miasto Bardejov oraz stowarzyszenie Oblastná organizácia cestovného ruchu "ŠARIŠ" – BARDEJOV.

Planowany termin rozpoczęcia prac przypada na początek stycznia 2017 r. a jego realizacja według planów potrwa 24 miesiące. Szacowana wartość całego projektu to niebagatelna kwota 5 279 810,86 EURO. - czytamy na facebookowym profilu Grzegorza Niezgody.

Źródło: FB
Op. JD
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 11 05.2024
  • 15 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas