aktualności
Zebranie sprawozdawcze Małopolskiej Organizacji Turystycznej
29.05.2017
22 maja br. w przepięknej scenerii foyer krakowskiego Teatru im. Słowackiego odbyło się zebranie sprawozdawcze Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Szczawnicę reprezentował sekretarz miasta Tomasz Ciesielka, natomiast flisaków - Jan Sienkiewicz.

Według statystyk Małopolskę odwiedziło w 2016 r. 14 mln 900 tys. turystów, z czego 3 mln 200 tys. zza zagranicy i jest to wzrost w stosunku do 2015 r. o 6,9 %. Najwięcej gości zagranicznych przyjechało z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Portugalii oraz Hiszpanii. Natomiast najliczniejsi turyści krajowi pochodzili ze Śląska, Mazowsza, Podkarpacia, Pomorza, Dolnego Śląska i Wielkopolski.
Największym wyzwaniem ubiegłego roku, ale i sukcesem okazało się zorganizowanie w Krakowie i okolicach Światowych Dni Młodzieży. Tutaj jednak proporcje zagranicznych pątników są zgoła inne. Najwięcej pątników przyjechało z Francji (16,8%), Włoch (15,7%), Niemiec (8,2%), USA (7,1%), Hiszpanii (6,4%), Portugalii (5%), Brazylii (3,8%) oraz Wielkiej Brytanii (3,5%). Ponad 80% z nich odwiedziło Kraków pierwszy raz, natomiast najczęstszym motywem przyjazdu wśród krajowych i zagranicznych gości było spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Nadmienić tu należy, że nasz region również zyskał sporo na organizacji ŚDM, a liczny przyjazd młodych ludzi nie był bez znaczenia w rekordowym sezonie spływu Dunajcem.
Małopolska Organizacja Turystyczna w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego zarządza Szlakiem Architektury Drewnianej. Są to głównie stare kościoły i cerkwie, które w zeszłym roku odwiedziło ok. pół miliona turystów. Od maja do września 2016 r. udostępniono do sezonowego zwiedzania 71 obiektów. Natomiast obiekty wpisane na listę UNESCO, takie jak m.in: kościoły pw. św. Leonarda z Lipnicy Murowanej, pw. św. Michała Archanioła z Dębna Podhalańskiego czy cerkwie: pw. św. Paraksewy w Kwiatoniu, pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach, pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła z Powroźnika otwarte są przez cały rok. Nowością, którą opracowała i utworzyła M O T, to Szlak Bożego Miłosierdzia prowadzący przez Kraków i okolice, wyznaczający miejsca związane z osobami Świętych Kościoła Katolickiego, którzy kierowali się w życiu ideą Miłosierdzia Bożego.
Małopolska Organizacja Turystyczna nastawiona jest także na promocję regionu w Europie i poza nią. W związku z tym jej przedstawiciele brali czynny udział w kilkudziesięciu targach turystycznych, prezentując szeroki wachlarz materiałów promocyjnych.
W przypadku Szczawnicy największym wydarzeniem ubiegłego roku, w której MOT brał udział, było rozpoczęcie sezonu turystycznego w Małopolsce. Przy tej okazji 23 kwietnia 2016 r. upieczona została najdłuższa szarlotka na świecie, wpisana później do Księgi Rekordów Guinnessa oraz odbył się koncert zespołu Lombard świętującego swoje 35. lecie. Marszałek Zegzda bardzo miło wspominał to wydarzenie, prezentując zebranym liczne zdjęcia z tego wydarzenia.
Pod koniec zebrania pan Paweł Mierniczak- dyrektor biura MOT zaprezentował plany działania na najbliższe miesiące. Zapowiedział kontynuację cyku Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” oraz dalsze prace nad utworzeniem nowego produktu turystycznego tj. „Karpackim Szlakiem Architektury Drewnianej na rowerze”, który miałby zostać zrealizowany we współpracy ze Słowacją w ramach Programu Współpracy Transgranicznej.
Najważniejszymi uchwałami podjętymi przez członków MOT było zwiększenie składki członkowskiej Miasta Krakowa do 1 mln 550 tys. oraz Województwa Małopolskiego do 1 mln 655 tys. zł.
Źródło: UMiG Szczawnica
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
01 05.2025
-
02 05.2025
reklama
dołącz do nas