aktualności

Spotkanie miast partnerskich

09.05.2018

W dniach 03-06 maja w Szczawnicy gościły delegacje zaprzyjaźnionych miast partnerskich. W spotkaniach zarówno roboczych, jak i turystycznych czy kulturalnych uczestniczyli przedstawiciele Chmielnika (Ukraina), Harkan (Węgry), Perleberg (Niemcy), Spiska Bella (Słowacja) oraz Olivetto Citra (Włochy).

Spotkanie miast partnerskich rozpoczęliśmy wieczorem 04 maja wspólną uroczystą kolacją w miejscu zakwaterowania.
Drugi dzień rozpoczął się na roboczo. W Urzędzie Miasta gościli przedstawiciele każdej z delegacji gdzie były omawiane propozycje współpracy. Koncentrowały się one głównie na możliwościach wymiany zagranicznej młodzieży poszczególnych szkół, ale także możliwością organizacji dla mieszkańców wyjazdów leczniczych do uzdrowiska Harkany na Węgrzech, gdzie można skorzystać z kuracji związanych z leczeniem chorób reumatologicznych, leczeniem chorób skóry, oraz nową możliwością udowodnioną stwierdzonymi już przypadkami pomocy, a związaną z leczeniem bezpłodności. Później odbyła się w remizie OSP uroczystość odnowienia umów współpracy pomiędzy strażakami ze Szczawnicy a kolegami z Perlebergu i Spiskiej Belli.
Druga część pierwszego dnia to spływ Przełomem Dunajca dzięki uprzejmości Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich z wykorzystaniem flisaków należących do koła szczawnickiego. Spływ został zakończony wspólną kolacją w Chacie Pieniny, której rozbudowa została zrealizowana dzięki współpracy między Szczawnicą a kolejną miejscowością parterską - Leśnicą.
W sobotni poranek wszyscy zaproszeni goście udali się do Jaworek gdzie korzystając z wyciągu Arena Jaworki mogli zobaczyć chociaż częściowo nasze góry. Po porannej kawie do Jaworek udaliśmy się spacerem poprzez Wąwóz Homole.
Popołudnie spędziliśmy na placu przy dolnej stacji PKL, gdzie najpierw odbyły się Międzynarodowe Zawody Strażackie, również z udziałem Burmistrzów miast partnerskich, a następnie na scenie Turniej Samorządowy gdzie poszczególne delegacje musiały wykazać się współpracą, zrozumieniem, a przede wszystkim poczuciem humoru.
Scena w ten wieczór była do dyspozycji zespołów z miast partnerskich. Najpierw wystąpił zespół Bravo ze Słowacji reprezentujący Spiską Bellę, później swoje tańce ukraińskie zaprezentowała grupa baletowa. Z miasta Perleberg przyjechał zespół jazzowy a z Harkan zespół rockowy w którym występował również V-ce Burmistrz Pal Kalkeszkeny. Występy zespołów miast partnerskich zakończyła grupa mieszkańców z Oliveto Citra, która wykonując neapolitańskie szlagiery porwała publiczność do tańca.
Delegacje z Perlebergu i Harkan opuściły Szczawnicę wczesnym rankiem w niedzielę, natomiast delegacje Oliveto Citra i Chmielnik w niedzielę miały możliwość m.in. gościć na Słowacji w Spiskiej Belli.

Źródło: fb Grzegorza Niezgody
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 27 04.2019
  • 28 04.2019
  • 28 04.2019
  • 30 04.2019
  • 01 05.2019
  • 02 05.2019
  • 02 05.2019
  • 05 05.2019
reklama
dołącz do nas