aktualności

Mieszkańcy Szczawnicy organizują akcję pomocy parafii w Kazachstanie

15.11.2018

Mieszkańcy Szczawnicy organizują pomoc dla swojego księdza, który wyjechał na misję do Kazachstanu. Wspólnymi siłami chcą sfinansować zakup agregatu prądotwórczego.

Ksiądz Piotr z parafii w Szczawnicy na misję do Parafii Świętej Rodziny w Chromtau w Obwodzie Aktobskim w Kazachstanie wyjechał we wrześniu tego roku. Od tego czasu się aklimatyzuje, poznaje swoich parafian oraz ich kulturę i tradycję. Niedawno, w rozmowie z jednym ze Szczawniczan opowiedział o jednym z problemów z jakim boryka się jego nowa parafia: idzie zima, która jest tam bardziej sroga niż u nas – już teraz temperatura spada do 15 stopni poniżej zera. Niestety podczas mrozów często występują przerwy w dostawie prądu. A jak nie ma prądu, to nie ma ogrzewania. Mieszkańcy Szczawnicy natychmiast postanowili działać by pomóc księdzu Piotrowi i jego parafii w sfinansowaniu agregatu prądotwórczego - właśnie rusza akcja zbierania datków. Koszt zakupu to ok. 1000 dolarów. Pamiętamy jak jeszcze całkiem niedawno, w czasach „komuny” Polonia mieszkająca na „Zachodzie” pomagała nam wysyłając dary, które rozdawane były w kościołach. Aktualnie w Polsce żyje się lepiej, dlatego przyszedł czas spłacić dług – teraz my pomóżmy naszym braciom w Kazachstanie. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości okażmy solidarność z Polakami na wschodzie. Każdy grosz się liczy. Pieniądze można wysyłać przelewem na numer konta: 05 1560 1195 2308 0881 3800 0003. Datki zbiera też Akcja Katolicka - pani Łucja Czaja z UMiG.

 

Rejon Chromtau był miejscem zsyłek ludności głównie pochodzenia niemieckiego, polskiego i litewskiego. W latach prześladowań i oficjalnego zakazu praktyk religijnych wierni gromadzili się w małych grupach na modlitwę, czytali teksty mszalne, śpiewali pieśni. W latach osiemdziesiątych XX wieku, zaczęto czynić pierwsze starania o rejestrację parafii. 7 czerwca 1988 w Moskwie wydano zgodę na utworzenie wspólnoty religijnej w Chromtau.

 

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Piotr Kluza, który zaraz po objęciu funkcji zaczął starania o budowę kościoła. Pierwsza łopata została wbita dopiero po trzech latach, dnia 19 lipca 2014. Obok kościoła powstał dom dla duszpasterstwa. Sama świątynia znajduję się około 200 metrów od meczetu i 600 metrów od prawosławnej cerkwi. 20 września 2018 z Polski do parafii przybyły do pracy misyjnej siostry zakonne ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Tego dnia rozpoczął w tej wspólnocie swoją posługę obecny wikariusz ks. Piotr Dydo-Rożniecki.

 

Joanna Dziubińska, wikipedia

komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 05.2019
  • 22 05.2019
  • 31 05.2019
  • 01 06.2019
reklama
dołącz do nas