aktualności

Zmagania młodych recytatorów

03.12.2018

W czwartek 29 listopada br. w kinie „Pieniny” odbyły się szczawnickie eliminacje miejskie do XLIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu.

W tym roku do współzawodnictwa w dziedzinie najlepszych recytatorów gwarą zgłosiło się 17 uczestników ze Szkoły Podstawowej nr 1 (przygotowanych przez nauczycielkę Annę Gąsienicę), Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Publicznego (ćwiczących recytację gwarową pod okiem nauczycielki Katarzyny Ciesielki) oraz Szkoły Podstawowej w Szlachtowej (przybyłych wraz ze swoją wychowawczynią Danutą Nowak). Recytatorzy deklamowali po dwa wiersze każdy, naszych rodzimych poetów. 
Nie było chętnych śmiałków, startujących w kategorii gawędziarzy, a także młodzieży ze szkół średnich. Jury w składzie: przewodnicząca – Stanisława Wiercioch oraz Elżbieta Wiercioch i Zbigniew Przychodzki po wysłuchaniu prezentacji ogłosiło zwycięzców w każdej grupie wiekowej:
Kl. 0 – 3
1. Martyna Ciesielka
2. Karina Zachwieja
3. Aleksandra Królczyk
Kl. 4 – 6
1. Ex aequo – Anna Ciesielka i Izabela Wiercioch
2. Wiktoria Tomczyk
3. Samanta Sułek
Kl. 7- 8 i gimnazjum
1. Aleksandra Zachwieja
W tej kategorii wiekowej nie było więcej uczestników. 
Przewodnicząca jury Stanisława Wiercioch, wyraziła w imieniu jurorów, podziw dla poziomu gwary i wysokiego stopnia przygotowania wszystkich uczestników eliminacji miejskich, a także dbałości o poprawny strój góralski. Podziękowała także rodzicom i nauczycielom, którzy włożyli swój wysiłek w pracę z młodzieżą i kultywowanie gwary pienińskiej.
Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, uczestnicy, którzy zajęli miejsca od 4 do 6 – dyplomy. Przyznano także dwa wyróżnienia.
Na finał Przeglądu, który odbędzie się 10 stycznia w Białym Dunajcu pojadą po dwie osoby z każdej grupy wiekowej, które zdobyły najwyższą lokatę, tj.: Martyna Ciesielka, Karina Zachwieja, Anna Ciesielka, Izabela Wiercioch i Aleksandra Zachwieja.
Organizatorem eliminacji miejskich do XLIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu był Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Alina Lelito
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 24 06.2019
reklama
dołącz do nas