aktualności
Polak – Węgier dwa bratanki – dni przyjaźni w Szczawnicy
23.07.2019
W sobotę i niedzielę w Szczawnicy po raz kolejny obchodzono Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Złożono kwiaty pod pomnikiem ojca uzdrowiska, były koncerty i wystawy oraz degustacja potraw regionalnych przyjaciół znad Dunaju.

Następnie zaproszeni goście wraz z władzami samorządowymi przeszli do namiotu przy dolnej stacji PKL "Palenica". Wszystkich gości przywitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Alina Lelito i zaprosiła do wspólnej zabawy. Rozpoczęło ją wystąpienie Barbary Węglarz - kustosz Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej. Następnie na scenie wystąpili członkowie Stowarzyszenia 60+. Z tańcami i przyśpiewkami pienińskimi zaprezentował się zespół góralski "Szlachtowianie" wraz z zespołem „Śpasy” z Białego Potoku oraz Kapelą Jaśka Kubika z Krościenka.
Dużo śmiechu przysporzyła nauka języka węgierskiego przeprowadzona dla ochotników przez dyrektor MOK i rodowitego Węgra - eksperta Akosa Balazsa, który został uhonorowany tytułem honorowego Węgra Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej Szczawnica 2019. Jak się okazało, nawet próba powtórzenia prostego zwrotu w języku Bratanków nie była łatwa.
Można było poznać także smaki kuchni węgierskiej, degustując np. gulasz węgierski oraz kupując tradycyjne węgierskie wina. O prezentację kuchni polskiej i jej specjałów zadbali Pieniński Związek Podhalan oraz Stowarzyszenie "Młodzi Inaczej 60+", które również wystąpiło z programem kabaretowym, rozbawiając publiczność do łez. .
Na scenie wystąpił także zespół „Prasłowianki” z Krakowa, a na zakończenie pierwszego dnia Dni Przyjaźni wystąpił węgierski zespół „Hungarian Music Project”.
Niedziela była drugim dniem szczawnickich Dni Przyjaźni Polsko –Węgierskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Św. Wojciecha za narody węgierski i polski, następnie wszyscy zaproszeni goście przeszli pod pomnik Józefa Szalaya - Węgra z pochodzenia, któremu Szczawnica zawdzięcza wypromowanie uzdrowiska na całą Polskę. Po odśpiewaniu hymnów narodowych obydwu państw wiązanki kwiatów złożyli: ambasador dr Orsolya Zsuyzsanna Kovacs, konsul prof. Adrienne Körmendy, wicekonsul dr Sandor Nedeczky, przedstawiciele władz samorządowych Szczawnicy z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, przedstawiciele Thermaleo & Uzdrowiska Szczawnica, Związku Podhalan oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuyzsanna Kovacs, konsul generalna Węgier w Krakowie – prof. Adrienne Körmendy, wicekonsul Węgier we Wrocławiu dr Sandor Nedeczky, reprezentanci szczawnickich władz samorządowych, lokalnych środowisk, a także osoby odznaczone przez Państwo Węgierskie za uratowanie uchodźców węgierskich w 1956 roku: Krystyna Papież, Elżbieta Zachwieja.
Następnie prowadząca uroczystość dyrektor MOK Alina Lelito zaprosiła wszystkich na okolicznościową wystawę do Muzeum Uzdrowiska. Wystawa „Rozdziały o przyjaźni polsko-węgierskiej w latach pożogi wojennej 1939 – 1945” z wystąpieniem ambasador Kovacs i projekcją filmu dokumentalnego „Węgierskie serce”, odpowiadającego o fenomenie, jakim była bezprecedensowa pomoc Węgrów, udzielona podczas drugiej wojny światowej polskim uchodźcom.
Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, jak co roku, zorganizowane były przez Miasto i Gminę Szczawnica, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.
JD/UMiG
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
31 05.2025
-
01 06.2025
-
11 06.2025
reklama
dołącz do nas