aktualności

Wycieczka na Jarmutę w ramach VIII sezonu wakacyjnych wędrówek „Wytrwale Wzwyż”

29.08.2019

W Szczawnicy Akcja Katolicka wspólnie z Pienińskim Oddziałem PTTK zorganizowała wycieczkę na Jarmutę nowopowstałą ścieżką im. Ks. Jana Kozioła. To już ósmy sezon cieszących się popularnością wakacyjnych cotygodniowych wędrówek po okolicznych szczytach. Każda wycieczka rozpoczyna się wspólną modlitwą za Ojczyznę.


Grupa turystów przeszła ścieżką im. Ks. Jana Kozioła prowadzącą na Jarmutę, a następnie szlakiem  niebieskim dotarła na Palenicę.  Trudy wędrówki wynagradzały przepiękne widoki.  Po zejściu do Szczawnicy turyści uczestniczyli w mszy świętej w intencji ks. Jana Kozioła odprawionej w kaplicy w Parku Dolnym. Następnie wraz z pozostałymi wiernymi udali się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na jego grobie.
Ksiądz Jan Kozioł był dobrym duchem szczawnickiej parafii.  Z oddaniem zajmował się wychowywaniem dzieci i młodzieży. Starał się urozmaicić ich codzienne życie, organizując konkursy, zawody sportowe oraz  liczne pielgrzymki. Troszczył się również o ich życie duchowe, prowadząc w szkołach katechezy. Ksiądz interesował się również pracą rolników. Uczy ł ich sadzić i pielęgnować ziemniaki, buraki i drzewa owocowe.  Spieszył pomocą w czasie nieszczęść dotykających parafian. Pomagał między innymi przy gaszeniu wielkiego pożaru, który wybuchł na Miedziusiu kilka lat przez II wojną światową. Ksiądz zmarł  23 sierpnia 1942 roku. Szczawniczanie mimo upływu lat wciąż o nim  pamiętają Niezwykłym sposobem na wyrażenie tej pamięci oraz uczczenie 125 rocznicy jego urodzin było utworzenie ścieżki na Jarmutę imienia. Ks. Kozioła.
 
WB
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 09.2020
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas