aktualności

Ochotnickie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

02.09.2019

1 września 1939 r. to dzień wybuchu jednego z najbardziej krwawych konfliktów w historii ludzkości. W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchy II wojny światowej, w całej Polsce odbywały się obchody upamiętniające poległych w obronie Ojczyzny. Także w Ochotnicy i Tylmanowej nie zapomniano o bohaterach stających do walki z wrogiem. W niedzielę, 1 września, odbyła się uroczystość nadania wieży widokowej na Lubaniu imienia majora Józefa Chlipały „Lubańskiego” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości i mieszkańców przez organizatorów tj. Wójta Gminy Ochotnica Dolna Tadeusza Królczyka i Prezesa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce – Pieniny Tomasza Hamerskiego.
Następnie rozpoczęła się mszy św. w intencji poległych, w której uczestniczyli m. in.  Senator RP Jan Hamerski, Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak wraz z małżonkiem, Radna Rady Powiatu Nowotarskiego i Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna Maria Łojas – Jurkowska, Radni Rady Powiatu Nowotarskiego Jan Komorek, Jacek Król i Stanisław Waksmundzki, proboszczowie okolicznych parafii, wójtowie ościennych gmin, członkowie zarządu Stowarzyszenia LGD Gorce – Pieniny,  Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna Maciej Mikołajczyk, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Ochotnica Dolna Maria Chlipała - Gołdynoraz Radni Rady Gminy Ochotnica Dolna, członkowie rodziny Józefa Chlipały „Lubańskiego” z wnukiem Janem Ziembą, Poczty Sztandarowe OSP z prezesami na czele: Ochotnica Górna - Stanisław Chryczyk, Ochotnica Dolna - Wojciech Chlipała, Tylmanowa - Jan Kozielec, Poczty Sztandarowe Związków Podhalan oraz prezesów: ZP Ochotnica Górna - Krzysztof  Dobrzyński, ZP Ochotnica Dolna - Leszek Chrobak, ZP -Tylmanowa Zofia Piszczek, Dyrektorzy szkół oraz Poczty Sztandarowe szkół z opiekunami i delegacja Harcerzy z Ochotnicy Górnej z opiekunem. Oprawę mszy św. zapewniła orkiestra dęta OSP w Ochotnicy Dolnej.

Mszę św. sprawowali ks. Paweł Łebski – wikariusz w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, proboszcz  parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Kluszkowcach – Ojciec Andrzej Gut oraz ks. Waldemar Jagieła.   
Po mszy Wójt Gminy Ochotnica Dolna wygłosił laudację o majorze Józefie Chlipale. Został odśpiewany również hymn polski. Następnie poczty sztandarowe, wraz z przedstawicielami rodziny Józefa Chlipały – „Lubańskiego” z wnukiem Janem Ziembą i zaproszonymi gośćmi przeszli do wieży w celu odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej nadanie wieży widokowej na Lubaniu imienia Józefa Chlipały – Lubańskiego.

Na koniec wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Prezesa Stowarzyszenia LGD Gorce Pieniny Tomasza Hamerskiego na IX Piknik Rodzinny, podczas którego można było skosztować tradycyjnej góralskiej kuchni m. in. grochówki.
UG Ochotnica Dolna
 
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 23 02.2020
  • 01 03.2020
  • 01 03.2020
  • 03 03.2020
reklama
dołącz do nas