aktualności

Dożynki w Mizernej

03.09.2019

W niedzielę 1 września w Mizernej odbyły się dożynki gminy Czorsztyn. Zgodnie w tradycją, co roku imprezę dożynkową, czyli tzw. święto plonów, organizuje inna wieś. W zeszłym roku uroczystości zorganizowano w Maniowach, teraz przyszedł czas na Mizerną.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Różańcowej w Mizernej, mszą świętą dziękczynną, w której uczestniczyły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy, Związku Podhalan z Kluszkowiec i Maniów oraz Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
Po mszy mieszkańcy, turyści oraz zaproszeni goście udali się na plac przy remizie OSP. Po przybyciu na miejsce, zebranych przywitał wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, który podziękował Bogu za udane plony oraz gospodarzom za trud jaki wkładają w codzienną pracę na roli. Na zakończenie swojej przemowy wójt życzył wszystkim udanej zabawy. 

Jak co roku ważnym punktem programu był konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym jury w składzie: Monika Regiec, Agnieszka Klog, Władysław Mikołajczyk i Artur Majerczak  doceniało kunszt wykonania i pomysłowość kompozycji a także nawiązanie do tradycji regionu. W konkursie udział wzięły wieńce wykonane w Kołach Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec, Mizernej, Maniów, Huby, Czorsztyna, Sromowiec Wyżnych i Sromowiec Niżnych. Wszystkie wieńce były przepiękne i każdy zasługiwał na I miejsce, dlatego jury postanowiło przyznać 7 równorzędnych nagród głównych.
 
Podczas części artystycznej licznie zebrana w amfiteatrze publiczność mogła posłuchać Orkiestry Dętej i OSP z Maniów. Potem na scenie wystąpił zespół regionalny: „Mali Maniowianie” przedstawiając pienińskie tańce oraz przyśpiewki. Kolejnym punktem programu był koncert romskiej kapeli ze Słowacji „Tibor Band” . Serca publiczności skradły dziewczyny ze Sromowiec Niżnych występujące pod nazwą „N.E.M”. Następnie przyszedł czas na gwiazdy: zespół „Beti & Bobas Show” oraz „Folk Power Music”.
Podczas dożynek można było skosztować tradycyjnych potraw regionalnych, a dla maluchów przygotowano liczne atrakcje. 

Uroczystości dożynkowe zorganizował wójt gminy Czorsztyn, przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury oraz z mieszkańcami sołectwa Mizerna. Starostami dożynek byli: sołtys Władysław Mikołajczyk i Julia Wojtaszek z KGW w Kluszkowcach.
Imprezę poprowadził Artur Majerczak. 
 
JD
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 23 02.2020
  • 01 03.2020
  • 01 03.2020
  • 03 03.2020
reklama
dołącz do nas