aktualności

Narodowe czytanie w Czorsztynie

11.09.2019

Łącznie w ponad trzech tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyła się kolejna edycja wydarzenia „Narodowe Czytanie”. Podobnie jak w minionych latach, tak i teraz czytano także w Gminie Czorsztyn.

Na ósme Narodowe Czytanie para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur. Jak zaznaczył prezydent „(…) uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
 
W Gminie Czorsztyn „Narodowe Czytanie” odbyło się w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor placówki Pani Grażyno Łabno wraz z Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach Panią Joanną Bator, które powitały uczestników jak również przybyłych gości.
 
Spotkanie z lekturą rozpoczęli uczniowie, którzy czytali kolejne rozdziały noweli : „Dymu” , „Katarynki”czy „Sachem”. Następnie Pani Dorota Plewa odczytała zebranym List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent  podkreślał, że piękno polskiej literatury ma moc, by jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Po uroczystym odczytaniu wspomnianego listu głos zabrał Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, który odczytał rozdział „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej. Czynny udział w spotkaniu wzięli również radni Gminy Czorsztyn czytając wybrane przez parę Prezydencką nowele.
 
Po zakończeniu spotkania na uczestników wydarzenia czekał  poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Niżnych, nauczycieli oraz pracowników gminnych bibliotek.
 
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Lektura roku minionego było natomiast „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
 
Poniżej odsyłamy Państwa do strony Prezydenta, gdzie pobrać można list z okazji tegorocznej edycji wydarzenia:
https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/list-prezydenta/
Opr. Aneta Markus
galeria zdjęć
komentarze