aktualności

Kongres Kultury Gorczańskiej

09.10.2019

W ubiegłym tygodniu w gminie Ochotnica Dolna odbyła się pierwsza edycja Kongresu Kultury Gorczańskiej, którego celem była promocja wartości związanych z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i Tylmanowej i ich wpływ na twórczość artystyczną lokalnych twórców oraz życie codzienne mieszkańców (rękodzielnictwo, gwara, kulinaria, muzyka, zwyczaje i obyczaje).

Kongres był zwieńczeniem cyklu poprzedzających go wydarzeń, m.in.:  kilkumiesięcznych warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, muzycznych i  gwarowych. W ramach projektu  wydano książkę o twórcach ludowych i ich dziełach, wykonano nagranie kapeli regionalnej i młodzieżowego zespołu folkowego oraz utworzono wirtualne etnomuzeum. Odbył się także plener malarsko-rzeźbiarski, w którym wraz z miejscowymi twórcami  udział wzięli artyści z Polski.
Podczas  Kongresu do współpracy i dyskusji zaproszono  lokalnych twórców ludowych, rzemieślników, rolników kultywujących dawne tradycje oraz naukowców i amatorów w tym historyków i etnografów zainteresowanych kulturą lokalną Ochotnicy i Tylmanowej. W  projekt  zaangażowano  dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.
 
Dniem kulminacyjnym kongresu była niedziela: do restauracji Och w Ochotnicy Dolnej przybyły setki osób: mieszkańcy gminy, turyści oraz ludzie, dla których kultura gorczańska jest ważna i ciekawa.  Można było posłuchać interesujących prelekcji oraz góralskiej muzyki. Nietuzinkowym pomysłem był konkurs rzeźbienia piłami motorowymi. 
Ważnym punktem kongresu była promocja książki „Z zamiłowania do sztuki i tradycji” o twórcach z obu Ochotnic i Tylmanowej. Wójt Tadeusz Królczyk przedstawił osobiście 50 artystów o których jest ta publikacja, opowiadając o każdym kilka słów. Oczywiście była możliwość podziwiania prac miejscowych twórców m.in. obrazów, rzeźb, haftów, kierpców, i  pasów góralskich oraz  wyrobów ceramicznych.
 – Ta książka jest hołdem dla artystów, którym składam wielkie podziękowania. Naszym dziedzictwem kulturowym jest nasza historia, nasza gwara, architektura, nasi twórcy i nasz krajobraz.  Artysta to jest człowiek, który angażuje umysł, ręce i serce – mówił wójt Tadeusz Królczyk i dodał  – Kolejnym etapem będzie wyjście z naszymi artystami i z muzyką na zewnątrz, aby cały świat się dowiedział jak nasza kultura jest fantastyczna. A my sami musimy sobie uświadomić jak wielka i cenna rzecz jest w naszych rękach i musimy o nią dbać.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „Ostatni górale” oraz spotkanie z bohaterami tej opowieści. Film jest  historią  o życiu w górach, pasterstwie i muzyce, która zawsze towarzyszy wypasowi  owiec.
W czasie kongresu na scenie  wystąpiły m.in. Turnioki, Megitza, Muzyka Mateusza Tarchały, Hajnica, Kapela Spod Gorca i Ochotnickie Belkoty. Nie zabrakło także strażackich orkiestr dętych z Ochotnicy Dolnej i Wejherowa.
Podczas imprezy można było wziąć udział w konkursach  góralskich, które przygotował Ochotnicki Oddział Związku Podhalan.
Kongres Kultury Gorczańskiej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach Programu EtnoPolska 2019.
 
jd
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 22 02.2020
  • 23 02.2020
  • 01 03.2020
  • 01 03.2020
  • 03 03.2020
reklama
dołącz do nas