aktualności

Benefis z okazji 25-lecia PSONI

01.12.2019

W dniu 27 listopada w kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy odbył się benefis z okazji 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, zwanego przez szczawniczan Perłą.

Przybyłych gości przywitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Alina Lelito, zapraszając do obejrzenia wzruszającego filmu, który z tej okazji ufundował burmistrz Grzegorz Niezgoda. Film opowiada o historii Stowarzyszenia oraz o bieżących potrzebach, takich jak kupno nowego busa czy budowa  domu mieszkalnego dla podopiecznych. 

Następnie głos zabrała przewodnicząca Koła Janina Zachwieja, która opowiedziała o tym, jak narodził się pomysł aby utworzyć stowarzyszenie oraz o trudnych jego początkach.  Pani  Janina przedstawiła gościom historię tego szczególnego miejsca, niosącego pomoc dzieciom, o których dawniej tak często zapominano. To Ona swoim trudem i uporem uświadamiała mieszkańców regionu, iż należy pomagać dzieciom z niepełnosprawnością, pokazywać ich zalety, dostrzegać w nich to co dobre. 

Podczas benefisu prowadząca uroczystość Alina Lelito przeprowadziła kilka krótkich wywiadów z kierownikami placówek wchodzących w skład PSONI. Jako pierwsze głos zabrały:  sekretarz zarządu Koła PSONI Joanna Sokołowska, kierownik Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Krościenku Natalia Starowicz i kierownik Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ochotnicy Dolnej Danuta Owsianka. W kolejnej rozmowie udział wzięły przedstawicielki Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczawnicy: kierownik Agata Zachwieja i jej z-ca Katarzyna Żmidzińska-Szpulak. Na koniec kilka wzruszających słów powiedziała kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Wiesława Sajdak–Tokarczyk.
 
Uroczystość uświetniły występy przyjaciół oraz podopiecznych Stowarzyszenia. Wspaniałym głosem urzekła zgromadzonych  Ewa Walkowska - prywatnie córka pani Janiny, wykonując utwór swojego autorstwa. Wystąpili również między innymi wychowankowie PSONI wraz z chórem Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy akompaniamencie Ewy Zachwiei oraz dzieci z Muzycznego Przystanku pod kierownictwem  Ewy Walkowskiej.
 
Na zakończenie części oficjalnej  benefisu przyszła najbardziej wzruszająca chwila - czas na podziękowania za wytrwałość oraz życzenia dalszych sukcesów, które w imieniu pracowników i podopiecznych PSONI przyjmowała pani Janina.  Życzenia złożyli:  burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, przewodniczący Rady Miejskiej  Kazimierz Zachwieja, prezes TPSP  Anna Malinowska, dyrektor SP 2 w Szczawnicy Anna Szczepaniak, dyrektor SP 1 w Szczawnicy Paweł Sypek, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Lidia Misztal, dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej  Barbara Węglarz, prezes PTTK Marek Misztal, przewodnicząca Koła Przewodników PTTK Krościenko Barbara Szela, reprezentująca Pienińską Szkołę Zawodową i OHP Agnieszka Stopka oraz właścicielka Galerii Krzywa Jabłonka   Joanna Dziubińska.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie hymn Perły i udali się na poczęstunek do siedziby PSONI.

JD
 
 

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 09 08.2020
  • 12 08.2020
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas