aktualności

Oddanie hołdu generałowi Stanisławowi Maczkowi i jego żołnierzom

29.01.2020

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów i krajów, ale umiera tylko za Polskę” - gen. Stanisław Maczek

11 grudnia w Polsce obchodzono 25 rocznicę śmierci generała Stanisława Maczka – „Bohatera 5 narodów”, „Tego, który nie przegrał żadnej bitwy”. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Warsztaty Terapii Zajęciowej „PERŁA” w Szczawnicy – włączyło się do Ogólnopolskiej Akcji upamiętniającej historię Generała Stanisława Maczka i dowodzonych przez Niego Jednostek z okazji 25. rocznicy Jego śmierci. Małopolskie uroczystości odbyły się dnia 11.12.2019r w Parku im. dra Henryka Jordana w Krakowie przy popiersiu Generała.
Patronat Honorowy objęli :
Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa
Barbara Nowak - Małopolska Kurator Oświaty
Jan Tadeusz Duda - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Dominik Jaśkowiec - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Michał Niezabitowski - Dyrektor Muzeum Krakowa
Filip Musiał - Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

Uczestnicy WTZ „PERŁA” ze Szczawnicy wykonali prace plastyczne „Generał Maczek i jego żołnierze” oraz przygotowali tablicę poświęconą Generałowi. Prace plastyczne zostały zaprezentowane w Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22 podczas konferencji podsumowującej małopolskie uroczystości. Pan Przewodniczący Sejmiku prof. dr hab. inż. Jan Tadeusz Duda przekazał podopiecznym WTZ”Perła” upominki promujące Województwo Małopolskie.
 
Pieniny również mogą pochwalić się „maczkowcem” - był nim  ś.p. Henryk Kordasa żołnierz 1 Batalionu Łączności 1 Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Jego Syn ś.p. Edward Kordas z  wielką pasją i zaangażowaniem odkrywał historię życia swojego taty - był rekonstruktorem czynnie upamiętniającym 1 Dywizję Pancerną i swego ojca, planował napisać książkę o losach swojego ojca pod dowództwem generała.

 https://kuratorium.krakow.pl/ogolnopolskiej-akcji-upamietniajacej-historie-generala-stanislawa-maczka-i-dowodzonych-przez-niego-jednostek-z-okazji-25-rocznicy-jego-smierci/       
 
film z uroczystości
https://www.youtube.com/watch?v=RCgpbHKlwjo

Wanda Silezin / JD
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
reklama
dołącz do nas