aktualności

Portki góralskie wyhaftowane

30.01.2020

W Gminie Ochotnica Dolna realizowany był projekt „Mistrz i uczeń” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycja 2019”.

W ramach projektu odbył się cykl spotkań warsztatowych z wyszywania i haftowania portek góralskich. Poprowadził je lokalny twórca ludowy Tomasz Hubiak, który od lat szyje portki dla górali pienińskich i podhalańskich. W ramach warsztatów Mistrz Tomasz przekazał swój fach i swoją wiedzę w zakresie wyszywania portek młodemu pokoleniu. Uczennicami były Marzena Gazdziak z Tylmanowej i Dominika Królczyk z Ochotnicy Dolnej. Warsztaty odbywały się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej od kwietnia do grudnia 2019 r.
Warsztaty miały na celu ocalenie ginącego zawodu, kultywowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz pobudzenie zainteresowania wśród młodego pokolenia. Uczennice podczas warsztatów, pod okiem Mistrza, wyszyły i wyhaftowały portki górali ochotnickich i portki górali podhalańskich, które można obejrzeć w WOK w Tylmanowej jako eksponaty. 
 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
reklama
dołącz do nas