aktualności

W poniedziałek zapadną ważne decyzje dla Szczawnicy

23.02.2020

W poniedziałek, czyli 24 lutego o godz.15:00 odbędzie się kolejne posiedzenie szczawnickich komisji. Będą poruszane dwa bardzo ważne tematy: system rozliczania i stawki za śmieci oraz remont przystani flisackiej.

To będzie już druga z kolei komisja, na której radni będą dyskutować nad nowym pomysłem jak rozliczać mieszkańców za wywóz śmieci.
O tym pisaliśmy tu: 
https://pieniny24.pl/aktualnosci/6822/Szykuja-sie-zmiany-w-naliczaniu-oplat-za-smieci


Drugim bardzo ważnym problemem jest remont przystani flisackiej, na której wysiadają turyści korzystający ze spływu. Miasto chce uczestniczyć w projekcie transgranicznym ze Słowacją, który obejmuje rewitalizację odcinka Drogi Pienińskiej od przystani do Czerwonego Klasztoru.
Projekt ten, to przede wszystkim remont przystani, która jest aktualnie w opłakanym stanie. Turystów witają krzywe betonowe płyty, nie ma zaplecza sanitarnego - a przecież jest to wizytówka uzdrowiska. Większość turystów poznaje Szczawnicę najpierw od strony Dunajca, potem dopiero zwiedzają dalsze miejscowości naszej gminy. I często tu zostawiają swoje serca i wracają, także do Jaworek i Szlachtowej.
 
Niedawno jedna z firm PRowych zajmowała się stworzeniem marki dla Lokalnej Grupy Działania Gorce-Pieniny. Ich badania jednoznacznie wskazały, że spływ Dunajcem znany jest na całym świecie – nie Szczawnica, Jaworki, Sokolica czy plac Dietla.
 
I ten potencjał rozumie Krościenko, które powoli stwarzając flisakom coraz lepsze warunki – nowa przystań, ogromny parking – wyraźnie puszcza oko do Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
Nigdzie nie jest zapisane, że spływ musi się kończyć w Szczawnicy, a turysta jak będzie miał w perspektywie stanie w korku na rondzie w Krościenku, dwa razy się zastanowi czy wjeżdżać do Szczawnicy. I tak można zarżnąć kurę, która znosi złote jajka.
Flisacy nie przysięgali Szczawnicy „…i że cię nie opuszczę aż do śmierci”.
 
A wtedy zadziała efekt domina: turystów będzie mniej, mniejsze będą dochody z turystyki, a co za tym idzie podatki. Wiadomo, że Szczawnica tonie w długach, ale utrzymuje się z turystyki, więc gdy dochody miasta spadną, mieszkańcy będą mogli tylko pomarzyć o inwestycji w drogi, mosty etc.
 
Warto uczestniczyć w jutrzejszym posiedzeniu komisji, bo będą zapadać decyzje, które mogą zaważyć na życiu mieszkańców na kolejne lata. W tej ważnej dyskusji głos powinni zabrać także mieszkańcy, a jak wiemy na sesjach głos jest udzielany po wszystkich głosowaniach, gdy już decyzje zapadły. Dlatego warto przyjść na komisję, aby móc się wypowiedzieć.
 
Swoją obecność na komisji zapowiedzieli także przedstawiciele flisaków.
 


JD
 
 
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
reklama
dołącz do nas