aktualności

Koronawirus: bieżące podsumowanie sytuacji w regionie

25.03.2020

W Małopolsce jest 51 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 19 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 - z powiatu nowosądeckiego, po 4 - z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 - z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 - z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 - z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego.

Jeśli chodzi o nasz region, to do dziś na terenie powiatu nowotarskiego potwierdzono 1 przypadek wystąpienia choroby COVID-19, wykonano 52 testy na obecność koronawirusa, poddano kwarantannie 644 osoby, a nadzorem epidemiologicznym objęte są 842 osoby.

W Małopolsce najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74.

- Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej - informuje dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. - Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu (lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji). Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.

Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 12 08.2020
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas