aktualności

Niedźwiedzie lubią miód i kanapki turystów

23.04.2020

Nadleśnictwo Krościenko nad Dunajcem informuje i ostrzega: niedźwiedzie oraz ślady ich bytności ostatnio były obserwowane w Paśmie Magury Spiskiej, Pienin Spiskich, Małych Pienin, paśmie Radziejowej (Beskid Sądecki) oraz masywie Lubania. Zachęca się więc hodowców pszczół, by wszelkimi dozwolonymi sposobami zabezpieczyć pasieki. Szczególną ostrożność powinni zachować także turyści wędrujący po okolicznych lasach i szlakach turystycznych.

Mając na uwadze możliwość spotkania z niedźwiedziem na szlaku turystycznym polecamy pod żadnym pozorem nie iść w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach. Może się jednak zdarzyć, że zacznie szarżować w naszą stronę. Nie należy wówczas ulegać panice, gdyż może to wywołać agresję zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu i odchodzą. Nasza ucieczka mogłaby je sprowokować do dalszej pogoni. Pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy uciekalibyśmy w górę, czy w dół stoku – niedźwiedź będzie szybszy.
Tak jak miało to miejsce w latach poprzednich niedźwiedzie będą przebywać w obszarze Nadleśnictwa przez cały sezon wegetacyjny.

Ataku ze strony niedźwiedzia należy spodziewać się w następujących okolicznościach:
- przy niespodziewanym zaskoczeniu zwierzęcia w niedużej odległości,
- w czasie spoczynku,
-  podczas żerowania,
- najścia w czasie żerowania niedźwiedzia przy zabitej ofierze – niedźwiedź broni swojej  zdobyczy,
- wejście pomiędzy niedźwiedzicę a jej młode – druga połowa lata,
 
Turyści i mieszkańcy powinni pamiętać, iż nie wolno: śmiecić, zostawiać pożywienia na szlakach turystycznych, karmić zwierząt.
Mając na uwadze fakt corocznie powtarzających się przypadków okaleczeń i poturbowań ludzi przez niedźwiedzie brunatne na terenie Tatr polskich i słowackich warto stosować się do  uwag i zaleceń leśników.

JD / Nadleśnictwo Krościenko
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas