aktualności

Sezon pasterski w Ochotnicy rozpoczęty

18.05.2020

W sobotę w Ochotnicy Górnej, tym razem w bardzo kameralnym gronie odbył się tradycyjny wiosenny redyk.

Aby sezon pasterski był pomyślny w kaplicy w potoku Jamne w Ochotnicy Górnej odprawiono nabożeństwo w intencji pomyślnego i bezpiecznego sezonu pasterskiego. Mszę świętą koncelebrował  proboszcz miejscowej parafii pw. Wniebowzięcia NMP, a zarazem kapelan Związku Podhalan ks. Stanisław Kowalik . W uroczystości udział wzięli także m.in. wójt Ochotnicy Tadeusz Królczyk oraz miejscowy baca Jarek Buczek oraz właściciele owiec z Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej.
Po mszy św. nastąpiło pościęcenie i okadzenie owiec. Następnie kosarz został otwarty i owce ruszyły w gorczańskie hale na wypas. Będą tam aż do jesieni.

 - Ochotnica, to kolebka tradycji pasterskich na Podhalu. Jako jedna z nielicznych wieś została założona na tzw. „Prawie Wołoskim” w 1416 r. przez pasterzy wołoskich, którzy przywędrowali tutaj z Bałkanów przez Karpaty.

Dla upamiętnienia tej historii w Ochotnicy powstał Szlak Wołoski, który prowadzi wprost na Bacówkę "u Bucka" a tam czekają ją na wszystkich wyśmienite oscypki i dojrzewają sery, w których zakochał się sam Robert Makłowicz - podkreśla na swoim profilu społecznościowym wójt Ochotnicy Tadeusz Królczyk.

Teraz będą już dostepne prawdziwe owcze oscypki, bundz i żentyca.

JD
fot. Tadeusz Królczyk

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas