aktualności

V Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL zbliża się wielkimi krokami

24.07.2020

2020 jest rokiem szczególnym dla całego świata, a więc dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie można zorganizować kolejną edycję Gorce Ultra-Trail. Po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych - zdołano wypracować formułę, która na początku sierpnia pozwoli biegaczom z całej Polski usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki.

Gorce Ultra-Trail: “Tu każdy znajdzie coś dla siebie!” 
Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020 (w skrócie GUT), odbędzie się w dniach 1-2.08.2020 r. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajdują się start i meta prawie wszystkich dystansów. Na biegaczy czeka 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.
 
Sobota 1.08.2020:
GUT 102 -  “setka”, która obiega całe pasmo Gorców, zahaczając o najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielicę
GUT 84 - “bieg 4 wież”: Lubań, Magurki, Mogielica, Gorc
GUT 48 - świetna trasa na zapoznanie się ze smakiem ultra
 
Niedziela 2.08.2020
 GUT 20 “Ochotnica Challenge” - piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i panorama spod Gorca złagodzi ból łydek
GUT 12 - doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy
 
Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski, przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiega przez Gorczański Park Narodowy i jest objęta ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.
 
Razem, choć (trochę) na dystans
Podczas edycji COVID-19 organizatorzy wprowadzili kilka koniecznych modyfikacji, dzięki którym realizacja wydarzenia stała się możliwa. Najważniejsza zmiana to START FALOWY, z indywidualną dla każdego godziną wyruszenia na trasę. 
W nowej sytuacji konieczne jest ograniczenie liczby osób w biurze zawodów oraz w strefie mety, dlatego biegacze będą zapraszani w te miejsca z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po obowiązkowej dezynfekcji rąk na wejściu. 
Odprawa zostanie przeprowadzona w formule on-line, a dekoracje odbędą się bez udziału publiczności. Zostaną za to zachowane punkty żywieniowe i posiłek na mecie z przepysznymi  potrawami od kół gospodyń wiejskich z Mszany Górnej, Kasinki Małej, Szczawy i Ochotnicy. To właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki! 
 
OSP z Tylmanowej, kapela z Krościenka, KS Gorc Ochotnica i wolontariusze z całego regionu
Z roku na rok GUT coraz  mocniej osadza się w kalendarzu regionu i okolicznych miejscowości, rośnie też zaangażowanie w imprezę mieszkańców. Edycja 2020 przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń na wolontariat i… biegaczy o nazwiskach rodem z Ochotnicy! 
Ultrasów przywitają na trasie głosy lokalnych zespołów muzycznych -  na Lubaniu zagra Kapela Jaśka Kubika z Krościenka, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.
 
GUT 12 dla debiutantów i na sprint
W roku 2019 do puli GUT dołączył krótki dystans 12 km. Stało się tak z inspiracji i na prośbę mieszkańców okolicznych gmin, którzy również chcieli spróbować swoich sił na szlaku. Niewątpliwą zaletą trasy GUT 12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.  
GUT 12 to zatem dystans atrakcyjny dla debiutantów, ciekawa opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w biegach na krótkich, dynamicznych dystansach. Nie brakuje osób, które zmierzyły się z tym dystansem w 2019 r., a dziś są na listach startowych biegów na 20 i 48 km. 
 
Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy 
Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w których na starcie stają ramię w ramię amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Tak też będzie na V GUT, w pierwszy weekend sierpnia.
Na głównym dystansie GUT 102 bardzo mocnym zawodnikiem będzie Rafał Kot, zwycięzca zimowego GUT Winter, reprezentant Polski w biegach ultra. Góral z Mazur, jak sam mówi o sobie mieszkający w Szczytnie biegacz, wygrał właśnie po raz trzeci Bieg 7 Szczytów 240 km na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju i planuje zawalczyć o Puchar Gorca - stawić się na mecie w czasie poniżej 10 godzin. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu i ufundowany w 2018 roku Puchar pozostaje niezdobyty.
Rywalizację z Kotem podejmie zapewne Bartosz Gorczyca, wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polsk w biegacxh górskich  jeden z najwyżej notowanych Polaków w międzynarodowym rankingu ITRA. W walce o podium powinien się też liczyć Jarosław Gonczarenko.
Faworytką biegu kobiet na 102 km będzie Katarzyna Winiarska, rekordzistka trasy z osiągniętym w 2018 r. wynikiem 12:57:14 godz.
Obecność w Gorcach zapowiada dominator GUT 20, trzykrotny zwycięzca Ochotnica Challenge Dariusz Marek. 
Z górami postanowił zmierzyć się ponownie Wojciech Kopeć. Warszawianin specjalizuje się w ulicznym maratonie, ma na królewskim dystansie imponujący rekord życiowy 2:17:22, ale też może się pochwalić trzecim miejscem w górskim  Biegu 7 Dolin podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy w 2018 r. W Gorcach zadebiutuje w konkurencji GUT 48.
Nie zabraknie silnych zawodników z powiatów nowotarskiego i limanowskiego. Na ulubiony dystans GUT 84 wraca trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a z trasą Ochotnica Challenge zmierzy się Rafał Gabryś z gminy Kamienica, drugi przed rokiem w GUT 12.
 
GUT SOLO 
Tegoroczną nowością, wynikającą z sytuacji epidemicznej, jest formuła GUT SOLO, czyli możliwość indywidualnego startu na trasach GUT. Uczestnicy podejmują wyzwanie w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia, w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z jej zapisem dostarczonym przez organizatorów.  
Start następuje spod bramy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, a organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA. Co ważne, uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się itp.). Formuła została już przetestowana przez pierwszych biegaczy i prawdopodobnie zostanie utrzymana jako roczna klasyfikacja, czyli 4x GUT.
 
Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!
Organizatorzy V GUT serdecznie zapraszają na prawdziwe święto biegania w Gorcach!-
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Andrzej Gut-Mostowy, Poseł na Sejm RP, Wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki 
Polska Organizacja Turystyczna
Organizatorzy wciąż poszukują wolnych kwater dla uczestników imprezy. Wszystkich zainteresowanych ich użyczeniem proszą o kontakt pod numerem telefonu: 507 006 851

(fot. Jacek Deneka)
 
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 26 09.2020
  • 26 09.2020
  • 26 09.2020
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas