aktualności

Barokowe Eksploracje 2020 w Szczawnicy

25.07.2020

„Tegoroczną edycję Festiwalu organizujemy w trudnym czasie, trochę na przekór niepewności i chaosowi próbującemu ogarniać naszą rzeczywistość, kiedy właśnie głód piękna, autentycznego przekazu oraz wspólnego tworzenia ponad podziałami i granicami daje o sobie znać szczególnie mocno. Mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą nam na zrealizowanie naszych międzynarodowych przedsięwzięć i podzielenie się z Państwem niesamowitą muzyką w świetnych interpretacjach”. – zapowiada Agnieszka Żarska dyrektor artystyczna Festiwalu.

„Motyw klasycznej woluty jońskiej na afiszu tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji pochodzi z kultowego traktatu Giacomo da Vignoli: „O pięciu  stylach w architekturze”. Oparta na klasycznych proporcjach, odnoszących się bezpośrednio do harmonii i piękna natury sztuka architektury, skodyfikowana została już przez starożytnych, w szczególności przez Witruwiusza, a spopularyzowana właśnie dzięki dziełu Vignoli, które na kilka wieków stało się podstawowym i uniwersalnym przewodnikiem dla architektów zachodniej cywilizacji. Podobnie jak Vignola przełożył na sobie współczesny język klasyczne tradycje, tak poprzez wydarzenia Barokowych Eksploracji chcielibyśmy stać się przekazicielami muzyki Bacha, Haendla i innych barokowych mistrzów, która poprzez sugestywny wyraz i niezwykłą energię, wciąż na nowo jest w stanie nas głęboko poruszać i zaskakiwać.”- podkreśla Agnieszka Żarska.
W programie Festiwalu znajdą się cztery wydarzenia, zaplanowane na wybrane terminy sierpnia i września. Już tradycyjnie, nie zabraknie polskiej premiery dzieła operowego. W tym roku będzie to jednoaktówka  Jan Karela Loosa pt.: „Opera bohemica de camino …”- wystawiona w wersji półscenicznej.  W ramach tego samego wydarzenia będzie można też zobaczyć słynną operę buffa „La serva padrona” G.B.Pergolesiego,  w  wykonaniu zaprzyjaźnionych z Festiwalem muzyków z Pragi czeskiej, pod dyrekcją Marka Stryncla. Kolejnym wydarzeniem będzie koncert dedykowany włoskim Kantatom pt.: „Amore e odio”, w interpretacji artystek związanych z warszawskim środowiskiem barokowym, mezzosopranistki Anny Radziejewskiej, klawesynistki Lilianny Stawarz oraz wiolonczelistki Anny Cierpisz. Na wrzesień zaplanowane zostały  dwa koncerty oratoryjno-kantatowe w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 - chóru i orkiestry, które poprowadzi Agnieszka Żarska. Pierwszy z koncertów prezentować będzie wybrane Kantaty Jana Sebastiana Bacha, a drugi, będący jednocześnie finałem tegorocznej edycji, zawierać będzie dzieła G.F.Haendla, G.Ph.Telemanna oraz grand motet M.R.Delalande. Wśród solistów wystąpią artyści o międzynarodowej renomie - Olga Pasiecznik oraz Peter Kooij.
Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea, współorganizatorem: Pieniny SPA Resort i Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal dofinansowany ze środku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Współpraca promocyjna - Palenica. Grupa Polskie Koleje Linowe S.A.
 Wydarzenia organizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. Liczba miejsc ograniczona.
 
 
 
BAROKOWE EKSPLORACJE 2020
Dworek Gościnny-Szczawnica
Dyrektor artystyczny-Agnieszka Żarska
 
Program Festiwalu:
12. 08.  godz. 19.00.
Karel Jan LoosOpera bohemica de camino a caementariis luride aedificato
                              Czeska opera o kominie źle przez murarzy zbudowanym
Giovanni Battista Pergolesi  La serva padrona   Służąca panią
wykonawcy:
Eva Kývalová - sopran, Jan Mikušek - alt,
Martin Javorský - tenor, Miloš Horák - bas,
Anton Eliáš – rola niema
reżyseria: Magdalena Švecová, kostiumy: Markéta Stormová, scena: Václav Krajc
orkiestra barokowa MUSICA FLOREA
dyrygent/ kierownictwo muzyczne: Marek Stryncl
 
27.08. godz. 19.00.
Włoskie kantaty
Amore e odio- miłość i nienawiść
Nicola Porpora - Oh se fosse il mio core
Antonio Vivaldi - Qual per ignote
Georg Friedrich Haendel Lucrezia
wykonawcy:
Anna Radziejewska- mezzosopran
Anna Cierpisz- wiolonczela barokowa
Lilianna Stawarz- klawesyn
 
02.09. godz. 19.00. 
Johann Sebastian Bach - Kantaty
Wie schön leuchtet der Morgenstern BWV 1
Himmelskönig, sei willkommen  BWV 182
Meine Seel erhebt den Herren  BWV 10
wykonawcy:
Joanna Radziszewska- sopran
Helena Poczykowska – alt
Tomas Lajtkep – tenor
Michał Dembiński- bas
BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra
Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska
 
29.09. godz. 19.00
HAENDEL/TELEMANN/DELALANDE
Georg Friedrich Haendel
Chandos Anthem: O praise the Lord HWV 254
arie: Meine Seele hört in Sehen HWV 207,  Süße Stille, sanfte Quelle HWV 205
Georg Philipp Telemann - Der am Ölberg zagende Jesus
Michel Richard Delalande - Super flumina Babilonis S.13
wykonawcy:
Olga Pasiecznik – sopran
Piotr Olech - alt
Peter Kooij – bas
BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra
Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska
 
 
 Bezpłatne wejściówki na koncerty w Dworku Gościnnym do odbioru od 01.08. w Butiku I love Szczawnica na Placu Dietla. Rezerwacja tel. 519 067 681.
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas