aktualności

Mieszkańcy Podhala mogą BEZPŁATNIE wykonać badanie przesiewowe raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu! (art. sponsorowany)

25.09.2020

Coraz mniej wolnych miejsc dla osób z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które są chętne wykonać bezpłatne badanie przesiewowe raka jelita grubego w znieczuleniu anestezjologicznym!

Kampania informacyjna prowadzona przez Allmedica,zaprocentowała na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego wzrostem świadomości społecznej dotyczącej zagrożenia, jakie wynika z chorób jelita grubego. Dzięki programowi badań przesiewowych przebadało się już pod tym kątem niespełna 900 osób w Allmedica w Nowym Targu, które nie dowierzając historiom o dolegliwościach i dyskomforcie, jakie takim badaniom towarzyszą, przekonały się, że było warto to zrobić dla własnego spokoju i spokoju swojej rodziny, a znieczulenie anestezjologiczne rozwiało wszelkie obawy i mity związane z przykrymi doznaniami. Większość naszych pacjentów opuszczała naszą placówkę zadowolona i przepełniona optymizmem. Jednak najważniejsze, że dla wielu z nich nasze badania okazały się być przysłowiowym „ostatnim dzwonkiem”, który w wielu przypadkach uratował im życie i zdrowie, często tylko dzięki nieodczuwalnemu podczas badania usunięciu gruczolaków , które są bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego.

W związku z tym, że badania są wykonywane bezpłatne, w pełnym znieczuleniu i przy asyście lekarza anestezjologa, zainteresowanie nimi jest bardzo duże, a limit osób, którym można takie badanie wykonać, gwałtownie się kurczy. Dlatego apelujemy do wszystkich chętnych mieszkańców lub pracowników powiatów nowotarskiego lub tatrzańskiego, którzy w ostatnich 10 latach nie mieli wykonywanej kolonoskopii oraz są w przedziale wiekowym miedzy 50 – 65 roku życia lub są w wieku 40 - 49 lat pod warunkiem, że w rodzinie mieli przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego - wykorzystajcie ostatnią być może taką szansę i przebadajcie się w celu zapobieżenia skutkom własnej choroby oraz oszczędzenia kłopotów i zmartwień swoim bliskim.

Niestety, dla wielu jeszcze niezdecydowanych mieszkańców Podhala mamy niezbyt optymistyczne wiadomości, z których wynika, że nasz program powoli kończy się i ma ograniczony limit miejsc. Kolejnego takiego programu w najbliższych latach w naszym regionie niestety nie możemy się spodziewać.

Personelowi przychodni Allmedica w Nowym Targu udało się wykonać przedmiotowe badania dzięki Programowi Profilaktyki Raka Jelita Grubego „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
 
POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI NAPISZ SMS O TREŚCI „PRZESIEW” NA NUMER 534-597-780 A MY ODDZWONIMY DO CIEBIE W CIĄGU 24 GODZIN I ODPOWIEMY NA WSZELKIE PYTANIA!
PAMIĘTAJ:
Aby wykonać badanie przesiewowe nie musisz mieć żadnych objawów.
Niepotrzebne Ci jest skierowanie.
Nie poniesiesz kosztów badania.
Zwrócone Ci zostaną koszty dojazdu.
Przy udziale anestezjologa zadbamy o Twój komfort w trakcie badania.
Otoczymy Cię opieką lekarską i pielęgniarską w trakcie i bezpośrednio po badaniu.
Zostaniesz szczegółowo poinformowany o przebiegu badania i przygotowaniu do niego.
Wystarczy tylko, że będziesz chciał i skontaktujesz się z nami.


Wychodząc naprzeciw osobom zainteresowanym wspomnianym badaniem, przychodnia Allmedica uruchomiła specjalny, bezpośredni numer telefonu komórkowego 534-597-780, pod który wystarczy wysłać sms o treści „PRZESIEW” lub zadzwonić, aby skontaktował się z państwem konsultant, który wyjaśni wątpliwości, uzgodni dogodny termin badania oraz dokona państwa rejestracji. Wyczerpujące informacje znajdziecie państwo także na stronie internetowej Allmedica w zakładce Bezpłatna Kolonoskopia oraz poprzez kontakt z infolinią Centralnej Obsługi Pacjenta pod numerem telefonu 18 265 74 88.

Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących raka jelita grubego


JAK WAŻNE jest wykonywanie badań przesiewowych?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów spośród raków przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych objawów - jeśli takie się pojawią - jest obecność krwi w/na stolcu i związana z tym niedokrwistość (łatwe męczenie się, osłabienie). U ponad 70% krwawienie ma jednak charakter utajony, co wiąże się z koniecznością badania krwi utajonej.

Pozostałe objawy, które należy potraktować z największą powagą, to: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmiana charakteru wypróżnień, silne skurcze brzucha, nudności, utrata masy ciała połączona z osłabieniem i brakiem apetytu.


Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?
Tych czynników jest wiele. Do najważniejszych należą:
  • dziedziczenie (członek rodziny chory na nowotwór jelita grubego znacznie zwiększa ryzyko)
  • wiek
  • zapalenie jelita grubego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • palenie papierosów
  • nieodpowiednia dieta (duża ilość mięsa i tłuszczów, zbyt mała ilość błonnika)
  • otyłość


Jakie czynności stanowią profilaktykę nowotworu jelita?
  • regularne uprawianie aktywności fizycznej (spacer, basen, etc.)
  • ograniczenie spożywanych kalorii
  • ograniczenie alkoholu
  • ograniczenie tłuszczów zwierzęcych
  • wprowadzenie do diety większej ilości świeżych produktów roślinnych


Profilaktyka „lekiem na całe zło”
Nie od dzisiaj wiadomo, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Nie inaczej jest w przypadku raka jelita grubego.
Do badań, które stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie jelit należą: badanie na krew ukrytą w kale, badanie per rectum, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia. Ta ostatnia jest obecnie objęta Programem Profilaktyki Raka Jelita Grubego i dzięki temu można z niej skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dodatku w pełnym znieczuleniu.

reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 03.2024
reklama
dołącz do nas