aktualności

Wspomnienie poległych pod Przysłopem

20.02.2021

Dnia 19 lutego na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy odbyła się doroczna uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK. O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał Pan Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.

Niestety w związku z panującymi obostrzeniami uroczystość była bardzo skromna i ograniczona do minimum. Hołd poległym przybili złożyć przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele szkół i dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy oraz LO w Krościenku n/D. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.
 
Krótkie przypomnienie historii… - 21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.
 
Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców.

jd / UMiG Szczawnica
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2021
reklama
dołącz do nas